NORMAKÖZVETÍTÉS A VILÁGVALLÁSOKBAN


BEVEZETÕ MEGJEGYZÉSEK

A NORMAADÁS
*(Mt 5.41)
A Római Birodalomban a császári hadsereg által megszállt területen egy római polgár bármely õslakost utasíthatott arra, hogy egymérföldnyire vigye el az általa addig cipelt málhát. Az õslakosnak viszont ahhoz volt joga, hogy egy mérföld megtétele után letegye a terhet, s a továbbiakban már nem volt kötelezhetõ a málhahordásra. Mint mindenki, természetesen Jézus is tudta ezt. Egy akkoriban közismert szokástól eltérõ, új normát fogalmazott meg tehát tudatosan akkor, amikor kimondta: "... a ki téged egy mértföldútra kényszerít, menj el vele kettõre."*



+

A normákat az egyén sajátítja el, és attól függõen beszélünk tekintélykövetésrõl vagy erkölcsi választásról, hogy pusztán valamiféle külsõ szükségszerûségnek engedelmeskedik-e, vagy belsõleg is azonosul-e velük - például akkor is, amikor a külsõ kényszer szükségszerûsége nem áll fenn.

A tekintélyelv fontossága nemcsak a normatív tudatnál szembetûnõ, hanem például a megismerésnél is: A tapasztalati-empirikus és az elméleti-racionális igazságok pártolóinak újkortól eredeztethetõ filozófiai vitájában általában mindkét fél eltekintett a közös alaptól, a tekintélyigazságok meglététõl, amelyek mind tapasztalatot, mind elméletet megelõznek. Mindannyian tanítványai vagyunk valakiknek (nevelõknek, szülõknek, pedagógusoknak), akik a maguk, minden korra sajátságosan jellemzõ kényszereszközeivel, külsõ szükségszerûséggel táplálták belénk az alapigazságokat. Hogy a húsz után a huszonegy következik, vagy hogy Wellington Új-Zealand fõvárosa, az sem nem logikai, sem nem tapasztalati belátás eredménye többnyire - egyszerûen így tanultuk meg.

Az elsajátított alapigazságok és következtetési módok birtokában aztán az elsõdleges - tapasztalati, vagy éppen tanult - ismereteink azok, amelyekre alapozva másodlagos - elméleti - ismereteinket megfogalmazzuk: a normatív tudat is bejárja ezt az utat, így válik elméletivé, vagyis erkölcsivé.


A tekintélykövetés
Az erkölcsi választás
A normaadás, mint norma