NORMAKÖZVETÍTÉS A VILÁGVALLÁSOKBAN


BEVEZETÕ MEGJEGYZÉSEK
*Glasenapp, H. von:
Az öt világvallás. Gondolat, 1975. 424-447. old.

Az a másfél ezer év, amely a keleti világvallások (i.e. VIII-VII. sz.) megjelenésétõl az utolsó világvallás, az iszlám kialakulásáig (i.sz. VII. sz.) eltelt, elsõ látásra nehezen foglalható valamilyen közös rendezõelv alá. Hiszen ha a különbözõ vallási irányzatok tömegére pillantunk, legelõször éppen a kavargó sokszínûség tûnik a szemünkbe - egyáltalán lehet-e kimutatni valamilyen rendszert, sõt valamiféle organikus összefüggést közöttük? Egy külsõ rendezõelv, amit a megfigyelõ próbál ráilleszteni e sokaságra, meglehetõsen esetlegesnek tûnik. Semmivel sem kerülünk közelebb a tárgyilagos képhez, ha azt vizsgáljuk meg, hogy maguk a vallási irányzatok hogyan reflektálnak önmagukra és mit mondanak egymásról. Egy effajta mátrix ugyan számos érdekes összefüggést tudna kimutatni (ld. pl. Glasenapp tanulságos kísérletét*), ám elkerülhetetlenül felmerül a kérdés: ki legyen vagy honnan származzon az a tekintély, aki eldöntheti, hogy mit is mondanak "igazából" az egyes vallások?

Némely keresztények - példának okáért - egyenesen a Sátán ügynökeinek tekintik a buddhistákat, nem is gondolva arra, hogy Buddha annak idején pozitív személyként - mint Szent Jozafát - került bele a keresztény mitológiába...Vagy képzeljük el, micsoda elemi pusztítást végeztek volna Oroszlánszívû Richárd keresztesei a mandeusok között, ha véletlenül eljutnak Perzsiába, és találkoznak e keresztényekkel, akik Keresztelõ Szent János követõiként Jézust álprófétának tekintették!

A világvallásokban a konkrét földi hatalmasságok helyére követendõ tekintélyként szükségszerûen valamiféle általános, nem evilági, vagyis nem csak itt és csak most létezõ hatalom, erõ lép, amely ily' módon globális-emberi normákat tud megfogalmazni. Látványos történelmi analógia az egy-két ezer évvel késõbbi jogfejlõdés: nem véletlen, hogy az általános, "természetes" emberi jogokra elõször azok a büszke amerikai kolóniák hivatkoznak Függetlenségi Nyilatkozataikban, amelyek éppen a brit koronától kívánnak függetlenedni.

Szembetûnõ, hogy a világvallások keletkezése a földrajzi elhelyezkedéstõl vagy a történeti kronológiától függetlenül a törzsi-nomád életforma felbomlásának, és az efölött megszervezõdõ államszervezet kialakulásának idejére tehetõ. Az i.e. VI. sz-i, Csou-korabeli Kínában ugyanúgy az egységes államszervezet kialakulása van napirenden, mint i.sz. 600-ban az Arab-félszigeten. Az egyes világvallások mondanivalója tehát akár "kultúrantropológiai üzenetként" is felfoghatók az emberiség fejlõdésének egy korábbi korszakából, amelyen minden, a "barbárság korát" túllépett társadalom így vagy úgy, de végigment.

Ez pedig különösen izgalmassá teszi annak vizsgálatát, hogy miképpen is volt egy világvallás egyszerre képes sajátos normarendszerén keresztül biztosítani a társadalmi szintû szervezettség minimumát és - az ebbõl fakadó elkerülhetetlen kényszer-mozzanatok miatt ennek látszólag ellentmondóan - hogyan válhatott személyes szükségletté. S ennek megértése után válik még érdekesebbé az összevetés avval a gyakran kiemelt szemponttal, hogy valamely vallásos irányzat világvallássá csak akkor válhatott, amikor - noha ez tulajdonképpen tautológia - etnikum-függetlenné vált. A politikai közösségek és a vallási közösségek viszonyának lényegi fordulata, amikor a vallásokat átfogó állam fölé az államokat átfogó vallás lép. Olyan fordulat ez, amelyet például a hinduizmus vagy a judaizmus képtelen volt megtenni, bármilyen lenyûgözõ is volt egyébként az a civilizatórikus teljesítmény, amit a nevükhöz fûzõdik.


Taxonómiai megfontolások
A vallási normák érvényesülése

A NORMAADÁS