NORMAKÖZVETÍTÉS A VILÁGVALLÁSOKBAN A NORMAADÁS


A TEKINTÉLYKÖVETÉS
* Vö. Lakatos István - Vekerdi József (ford.):
A Magasztos szózata. Bhagavad-Gítá. Európa, 1987. 176. old.

A Tant a Mester (Mózes, Konfuciusz, Buddha, Krisna, Jézus, Mohamed) fogalmazza meg, vagy legalábbis, utólag a Tan elsõ szerzõit-szerkesztõit egyetlen Mesternek tüntetik fel. A Tan sugallta normák megléte szempontjából teljesen lényegtelen, hogy például Lao-ce tényleg élt-e, vagy hogy Ardzsuna királyfi bölcs kocsihajtója tényleg a Magasztos Világszellem, Krisna Úr volt-e i.e. 3102. február 8-án Kuruk földjén, a mai Delhitõl északra*. Egy a fontos: a szerzõ Tekintélyes Személy, követendõ példakép legyen. A Mester a Tanokban nem is bölcsességével tûnik ki elsõsorban - akár közhelyeket is mondhat - ami a fontos: stílusa, cselekedetei, viselkedésmódja, szóhasználata, õ a Minta, a megtestesült harmónia. Többnyire kicsinységünkre és függésünkre figyelmeztet, és természetesen kötelezettségeket fogalmaz meg számunkra.

A Mester - minta, tehát minden cselekedete, megfogalmazott gondolata példa is egyben, amelyre hivatkozni lehet és kell. Tudományos publikációk és ideológiai elemzéseknek mai is jellegzetes formai-szerkezeti eleme a hivatkozás (XY fogalmazta meg ezt itt és itt, ekkor és ekkor); az írott jog elsõ formája a jogtörténetben is a precedensjog: Hammurabi és Justiniánus törvényeinek rögzítése eredetileg az uralkodók egy-egy eseti döntésének leírása volt csupán, mindenki számára ajánlatos követendõ példaként... A példabeszédek sora (gondosan ismételgetve a "mester mondta, Buddha mondta, a Magasztos szólt" típusú toposzokat) ezért jellemzõ formai eleme a vallások szinte mindegyikének, és persze, a dramatizált megjelenítés így teszi esztétikailag is képszerûvé, élvezhetõvé az egyes gondolatokat.
*Konfuciusz: Beszélgetések és mondások (Lun-jü). In.: Tõkei Ferenc (vál., ford.): Kínai filozófia. Ókor. I-III. köt. Akadémiai, 1980. XIII. 10, 13)
"A mester mondotta: »Ha lenne, aki alkalmazzon <hivatalba emeljen> engem, (a kormányzás) már egy év alatt megjavulna, három év múlva pedig tökéletes lenne. (...) Aki helyessé <példamutatóvá> teszi a saját viselkedését, az miért ne vehetne részt a kormányzásban? Aki azonban nem tudja jól irányítani önmagát, hogyan tudna jól irányítani másokat?«"*
**Kapitány Ágnes - Kapitány Gábor:
Rejtjelek. Interart-Szorobán, 1993. 166-171. old.

A tekintélyek, mintahordozók szavából magabiztosság árad még akkor is, amikor mondandójuk esetleg éppen nem erre utal. A hatalomra, dominanciára törekvõ indítékokat három stílusjegyben érhetjük tetten: Ezek
  1. a szétválasztó-ellenpontozó szerkezet (ez ilyen, az meg olyan);
  2. a kompromisszum, ill. a pólusok közötti választás,
  3. a célok és az elérési utak ütköztetése.**

Ha ezekkel a formai stílusjegyekkel találkozunk valamely Tanban, a Mesterek mondandójában, ott szinte biztosak lehetünk a tekintélyre törekvés meglétében is. (Az említett stílusjegyeket kiemeltük.)

***A szellem szavai Hariésza, pária szerzetes szájából a bráhmanák felé. In.: Vekerdi József (ford.): Nami király megtérése. Helikon, 1994. 11. old.
"Kolduló szerzetes vagyok, megtartóztatásban élek. Vagyonom nincs, jószágom nincs, ételt nem készítek magamnak. Azért jöttem, hogy kérjek abból az eledelbõl, amelyet másoknak fõznek. Ti bõségesen eszitek, fogyasztjátok, pazaroljátok az ételt. Tudjátok meg, hogy én koldulásból élek; adjatok a maradékból a koldusnak!"***
+(Mt 5.37)
"Hanem legyen a ti beszédetek: Úgy úgy; nem nem; a mi pedig ezeken felül vagyon, a gonosztól vagyon."+
++Korán, 110. szúra
"Amikor eljön Allah segítsége és a gyõzelem,
és látod, hogy az emberek seregestõl csatlakoznak Allah vallásához,
akkor hirdesd Allah dicsõségét és kérj tõle bocsánatot! Õ kész a kiengesztelõdésre."++

Ha a történeti Mester valamilyen formában felszentelõdik, netán isteni rangot kap, akkor normái természetesen kinyilatkoztatássá válnak, abszolutizálódnak - errõl a tanítványok, kommentátorok gondoskodnak, akikre ilymódon a tekintély fénye kivetül és átadódik a tanítványi láncon keresztül. A tanítványi lánc késõbbi elágazásainál keletkezhetnek egymással vitában álló irányzatok, s ezek követõi késõbb aztán bármirõl vitatkozhatnak egymással akár késhegyig menõen is, s bármilyen más vallási irányzat normáival gazdagíthatják saját normarendszerüket: mégis, azonosságtudatukat a Mester személye fogja meghatározni, igazodási és hivatkozási pontként. Pápista és kálvinista egyaránt Jézus követõje, szunnita és siíta egyformán Mohamedé, lámaista és csan-buddhista Buddháé stb.

A Tanokat átszerkesztik, elhagynak belõlük, hozzáírnak - a különbözõ értelmezések ezért egyre inkább eltérnek egymástól. A vallási felekezetek azonosságtudatát a Mester személyén túl ezután nem a Tan belsõ szellemi koherenciája határozza meg, hanem a követendõ cselekvésmódok (ezeken belül is a különbözõ liturgiák): Politikai és vallási mozgalmakra egyaránt jellemzõ az, hogy ismérveiket elsõsorban a közösen követett gyakorlati normák határozzák meg, s nem a hivatkozási alapul szolgáló világkép belsõ ellentmondás-mentessége, vagy az abból definíció-szerû pontossággal kikövetkeztethetõ jellegzetességek együttese. Az egymástól különbözõ lehetséges megközelítések miatt - az általánosságokon túl - ezért nehéz pontosan leírni azt, hogy valaki tulajdonképpen miért éppen ennek és nem annak a felekezetnek a tagja, viszont igenis, jól meghatározható azon szakrális-gyakorlati kötelezettségek köre, amelyek betartása esetén valaki az adott közösség tagjának tekinthetõ. Hogy két összefogott ujjal kell-e keresztet vetni, vagy hárommal; hogy élhetnek-e a szolgák aszkéta-életet, vagy csak a papok vállalkozhatnak erre, s életük mely szakaszában; hogy napjában pontosan hányszor kell imádkozni, és milyen testhelyzetben - nem véletlen a részletes elõrások tömege, legyen szó bármelyik vallásról.

*Hahn István: Istenek és népek. Minerva, 1980, 16-17. old.
Itt ragadható meg a vallások egyik nagyon fontos formai sajátossága is: a vallásos érzelmeké. Egytõl-egyig a fensõbbségtõl való függéshez kapcsolódnak, pozitív, vagy negatív módon motiválva a vallások követõit. Csak néhány a legfontosabbak közül: a felsõbbrendû iránti félelem, a tisztelet, az alázat, a parancsokat vállaló odaadás, a segítséget viszonzó szeretet stb.*
**Rigvéda himnusz A mindent formálóhoz. In.: Benkes Mihály (szerk.): Civilizációk és vallások. Cégér, 1994 (?), 107. old.
"Megszégyenüljön valamennyi ember:
nekünk a Felség legyen áldozásunk."**

AZ ERKÖLCSI VÁLASZTÁS