NORMAKÖZVETÍTÉS A VILÁGVALLÁSOKBAN A NORMAADÁS / Az erkölcsi választás


Az aranyszabály

A leghíresebb, s talán a legõsibbnek is tekinthetõ, sajátosan az erkölcsi választást felkínáló norma Konfuciusztól származik, amelyet késõbb a keresztény hagyomány aranyszabálynak nevezett el:
* Konfuciusz: Beszélgetések és mondások (Lun-jü). In.: Tõkei Ferenc (vál., ford.): Kínai filozófia. Ókor. I-III. köt. Akadémiai, 1980. XV. 23)

"Ci-kung megkérdezte mondván: »Van-e olyan egyetlen szó, amelyet az ember egész életében követhet?« A mester így felelt: »Hát nem ilyen szó a kölcsönösség (su)? Amit magadnak nem kívánsz, azt ne tedd az embereknek.«"*

S pár száz évvel késõbb, Jézusnál, illetve a talmudi hagyományban:
**(Mt 7.12.)

"Amit akartok, hogy veletek tegyenek az emberek, ti is tegyétek velük."**
***Sabbat 31. Idézi: Raj Tamás (szerk.): Halljad Izrael. MIOK, 1987, 48. old.
"Ami neked gyûlöletes, ne tedd embertársadnak sem."***

A konfuciuszi megfogalmazás még világosabb, mint a jézusi, vagy a talmudi: az emberi kölcsönösség, vagyis az emberi általánosság elvét mondja ki - amely természetesen nem érvényesíthetõ ember és Abszolútum viszonyában. A választás lehetõsége ezzel adott: Az aranyszabály ugyanis nem mondja ki, hogy mi a jó - az elvet akár egy fajgyülölõ is alkalmazhatja, aki az etnikumok közti harcot tekinti kölcsönösnek és elfogadandónak - mindössze annyit tanulhatunk meg belõle, hogy jogunk van saját mércénkkel mérni cselekedeteinket akkor, ha ezt a mércét másokra is alkalmazzuk.

A választást felkínáló vallások a sajátosan erkölcsi normák forrásaként magát az embert jelölik meg, ezzel egyszersmind az emberi felelõsség meglétére is figyelmeztetnek. A puszta tekintélykövetésnél még mûködhet a "parancsra tettem" ideológiája - evilági parancsoknál ez politikai, túlvilágiaknál vallási felelõsség-áthárítás - erkölcsi választásnál viszont már nem hivatkozhatunk másra, csak saját, bensõvé tett normáinkra.


A racionális belátás