Gipszöntés


Gipszöntéssel különböző dísztárgyakat, figurákat, képeket,képkereteket készíthetünk. Ehhez nincs másra szükségünk, mint műanyag öntőformára és modellgipszre. Öntőformákból igen széles a forma és méretválaszték. Gipszöntéshez modellgipszet használjunk, mely különböző kiszerelésben kapható. 
Gipszöntéshez szükségünk lesz még konyhai mérőpohárra, keverőtálra, kanálra, habverőre és hideg vízre.

Öntsünk vizet egy műanyag edénybe, és tegyünk hozzá fokozatosan annyi gipszet, hogy a víz szintjét elérje (ekkor lesz kb. tejföl sűrűségű). Habverővel keverjük csomómentesre. Érdemes először vizet öntenünk a formába, majd azt egy mérőedényben lemérni. Számoljunk még rá kb. 20 % vizet, így majdnem teljesen pontos lesz a massza mennyisége. (Az öntőforma hátoldalára rá is írhatjuk ezt a víz mennyiséget.) Keverjük el egy kicsit, majd rázogatással oszlassuk el a buborékokat, végül öntsük a masszát a kiválasztott formába. A gipsz már kb. fél óra múlva megköt, így kivehető a formából. Festeni csak teljes száradás után lehet a mintát, ez 1-2 napot vehet igénybe.

(Megjegyzés: a képekre kattintva nagyobb felbontásban is megtekinthetők)



Hűtőmágnes készítése:

Kisebb figurákból készíthetünk hűtőmágnest a leírtak szerint. Ügyeljünk azonban arra, hogy a gipsz porlik, kopik, így ha egymáshoz érintjük a már kész formákat, a festék lekophat róluk. Ezt elkerülendő, kenjük le befejező lakkal az elkészült kis formákat elöl és hátul is, a mágnes felragasztása előtt. Mivel kapható olyan mágnes, melynek hátoldala ragasztócsíkkal van ellátva, még inkább javasolt lelakkoznunk, hogy könnyebben ragadjon a mágnes. Érdemes ún. meleg- vagy pillanatragasztót használnunk, ha sima (ragasztócsík nélküli) mágnest veszünk, de nem árt a ragasztós mágnesnek is utánakenni. Ne felejtsük el, hogy ez a hűtőmágnes bizony törik!


Függődísz készítése:


Ha függődíszt szeretnénk készíteni, akkor 3-4 perccel az öntés után, egy vastagabb tűvel szúrjunk lyukat a figura tetejénél. Szúrjuk át teljesen a gipszen, de az öntőformát ne sértsük meg. A tűt egy kicsit mozgassuk meg a gipszben, így nagyobb lesz a lyuk. Ha a tű kivétele után a lyukba visszafolyik a gipsz, akkor még nem kötött meg eléggé, ilyenkor egy kis idő múlva próbáljuk meg újra. Ezután 30 percig hagyjuk, megkötni a gipszet.
30 perc elteltével fordítsuk meg az öntőformát, majd óvatosan nyomjuk ki a figurákat.
Ha kivettük az összes figurát az öntőformából, akkor a lyukakat mégegyszer szúrjuk át a tűvel.
Teljes száradás után a figurákat festhetjük, lakkozhatjuk majd cérnaszálra felfűzhetjük.

Képkeret készítése:


A gipszöntésnél leírtakon kívül szükségünk van képakasztóra és vonalzóra.
Első lépésként a műanyag öntőformán jelöljük be a keret a közepét, ez lesz a képakasztó helye.
A továbbiakban járjunk el a gipszöntésnél leírtak szerint. Az öntőformát kicsit rázogassuk meg, hogy a massza szépen elterüljön a formában, és a teteje kisimuljon. Ha apró levegőbuborékok vannak a tetején, akkor a forma két szélét fogjuk meg, majd picit ütögessük az asztalhoz, így azok kipukkannak. Tegyük sima felületű asztalra, és pár percig hagyjuk megkötni.
Mikor a gipsz már nem folyós, kicsit megszilárdult akkor beleszúrhatjuk a képakasztót. A már bejelölt hely a közepe a keretnek, ettől lefelé kb.1,5-2 cm-re szúrjuk be az akasztót. Akkor jó, mikor már nem dől el benne, ha mégis, akkor túl híg a gipsz, várjunk még vele néhány percet, majd próbáljuk meg újra. Ha sikeresen beletettük a képakasztót, akkor hagyjuk kb. 30 percig kötni a gipszet.
Ügyeljünk arra, hogy a formák teljesen vízszintes helyzetben legyenek, hogy minél egyenletesebb legyen bennük a gipsz. (Ellenkező esetben a képkeret ferde lesz)
Fél óra elteltével óvatosan fordítsuk meg az öntőformát, majd nyomjuk ki a képkeretet. Ha nehezen jönne ki, akkor csak a széleinél nyomjuk erősebben, a közepén ne, mert ott vékonyabb a gipsz, könnyen elpattanhat.
A teljes száradási idő 1-2 napot vehet igénybe, ami függ a keret nagyságától, illetve a hőmérséklettől.
Teljes száradás után díszítsük a képet, pl. dekupázs technikával, majd a keretet fessük le, végül lakkozzunk. A keretet antikolhatjuk is, öreg fakeret hatását keltve egykomponensű repesztőlakk segítségével. (Bővebben a szalvétatechnika címszó alatt.)

Ötlet:

-
A gipszmasszába keverhetünk vizes alapú festéket vagy színezőpasztát, de száradás után nagyon halvány színe lesz.
-Ha képkeretünkbe elfelejtettük beletenni a képakasztót, és már megkötött a gipsz, tegyük polcra, asztalra, lényeg, hogy hátulról tartsa valami.

Tanácsok:

-Azért érdemes modellgipszet használni, mert  gyorsabban köt, mint a sima gipsz, és szebb is. (A színe fehérebb lesz száradás után, amikor a massza készül, ne ijedjünk meg a szürkeségtől, ki fog fehéredni.) A gipszet száraz, ne túl hideg helyen tároljuk. Fontos, hogy mindig hideg vizet használjuk a gipszöntéshez.
-Előfordulhat, hogy túlöntjük mintáinkat. Ilyenkor száradás után javíthatjuk a széleket, könnyen le lehet reszelni reszelővel, vagy lekaparni egy késsel a kívánt formára a gipszet. Mindig nyomkodjuk át utána ujjunkkal, hogy szebbek legyenek a szélek. Legyünk azért óvatosak az igazítással. 
-Rögtön miután kiöntöttük masszánkat, mossuk el az edényt langyos mosószeres vízzel, hogy ne kössön bele a gipsz, és újra használható legyen.
-A kiöntőformát soha ne mossuk el forró vízben, mert eldeformálódik.
-A felesleges gipszet a kukába öntsük, ne a lefolyóba, mert eldugulhat!


További ötletek:

-A figurás mintákba akár szappant, gyertyát vagy csokoládét is önthetünk, esetleg cukormázat tortadísznek. (Ebben az esetben, hogy ehető maradjon, ételfestéket használjunk a színezéshez.)

-Ugyanezeket a formákat használhatjuk a dekorhomok technikához, gyurmához is.
-Ha nem hobbiboltban vásároljuk meg a gipszöntő formákat, kipróbálhatjuk a gyerekek homokozójátékát is.
-A figurás mintákból készíthetünk pálcás dekorációt, kitűzőt, a figurákat akár egy tálban is elrendezhetjük, de ajándékkísérőnek is remek.
-Ha pálcás dekorációt szeretnénk készíteni, akkor szükségünk van egy úgynevezett csatlakozórúdra. Ezt a gipsz beöntése után helyezzük az öntőformába alulra. A csatlakozónyílást előtte papírral tömjük be. Száradás után kivesszük belőle a papírt, majd a nyílásba pálcikát helyezünk.
-Kitűző készítésénél brosstű alapot nyomjunk a már kicsit megkötött gipszbe, ne nagyon mélyre, hogy ne süllyedjen el benne.

-A kész formákat nemcsak festhetjük, díszíthetjük dekupázs technikával is, vagy ami csak eszünkbe jut. 3D aromás-, metál- vagy ékkő tollal, konfetti ragasztóval, csillámragasztóval, csillámporral, bársonyporral (utóbbi kettőt még a festék száradása előtt szórjuk bele) tovább szépíthetjük formáinkat, attól függően, hogy milyen hatást akarunk elérni. Ha figurát festünk, szemét hangsúlyozhatjuk 3D lakkal, vagy üvegmatrica-festék kontúrozójával.