VII. Néhány kulcsfontosságú adat az IMAHETEK történetébõl

 

1740 körül Skóciában ismeretes egy olyan pünkösdista mozgalom, amely Észak-Amerikából indult és célul tûzte ki az imádkozást minden egyházért, minden egyházzal együtt.

1820 James Haldane Stewart tiszteletes kiadja javaslatait “A keresztények általános egysége és a Szentlélek kiárasztása” címmel.

1846 Megalakul az Evangéliumi Aliánsz. Ötven felekezetbõl 921 résztvevõ gyûlt össze Londonban. Bevezették a minden év elsõ teljes hetében rendezendõ imahetet a Krisztusban hívõk egységéért.

1867 Az anglikán püspökök elsõ Lambeth Konferenciáját tartják. A konferencia határozatainak bevezetõjében hangsúlyozzák az egységért való imádság fontosságát.

1886 Magyarországon elõször hirdetik meg az Aliánsz Imahetet nyilvánosan. A Kálvin-téri Református Gyülekezet Baldácsi termébe hívják a résztvevõket.

1894 XIII. Leó pápa szorgalmazza az "egységért imanyolcad” gyakorlását a pünkösdi ünnepkör keretében.

1908 Megtartják a Paul Wattson katolikus lelkész által kezdeményezett egységért hirdetett imanyolcadot.

1926 A Hit és Egyházszervezet Mozgalom elindítja a "Javaslatok a keresztyén egységért folytatott imanyolcad megtartására" címû felhívásának terjesztését.

1935 Paul Couturier francia abbé szót emel az egyetemes imahét a Krisztus-hívõk egységéért megtartása érdekében. A hívek Krisztus végakarata értelmében imádkozzanak együtt.

1958 A lyoni Unité Chrétienne központja és az Egyházak Világtanácsa Hit és Egyházszervezet Bizottsága együtt kezdi meg az imahét anyagának közös elõkészítését.

1964 A II. Vatikáni Zsinat ökumenizmusról szóló dekrétuma hangsúlyozza, hogy az ökumenikus mozgalom lelke az imádság és egyúttal szorgalmazza az imahét rendszeres megtartását.

1966 Az Egyházak Világtanácsa Hit és Egyházszervezet Bizottsága és a vatikáni Keresztény Egység Elõmozdításának Pápai Tanácsa közösen kezdi meg az imahét szövegének elõkészítését.

1995 II. János Pál pápa Ut unum sint kezdetû körlevelében állást foglal az ökumenizmusról, amelyet belsõ szükségszerûségnek és visszafordíthatatlan folyamatnak nevez.

1997 Grazban a II. Európai Ökumenikus Nagygyûlés helyesli és szorgalmazza az imahét rendszeres megtartását.

1998 Ötven éves az Egyházak Világtanácsa, ebbõl az alkalomból a zimbabwei Hararéban tartották a jubileumi világgyûlést. Februárban magyar állásfoglalás is született a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa ünnepi ülésén, amelyen a Katolikus Egyház képviselõi megfigyelõként vettek részt. Közösen hívták fel a hazai egyházakat a krisztushívõk egységének munkálására és a közös imahetek megtartására.