III. AZ ÖKUMENIKUS ISTENTISZTELET AJÁNLOTT RENDJE

 

Bevezetés az istentiszteleti rendhez

Az istentisztelet ajánlott vázlata meglehetõsen egyszerû: köszöntés, a Szentlélek hívása, bûnvallás, igehirdetés, hitvallás, közbenjáró imádság, a béke jele és áldás.

Minden egyes közösség döntésére bízzuk, hogy saját tradíciójuk és kultúrájuk szerint alkalmazzák ajánlott istentiszteleti rendünket. Helyi szinten a lehetõ legnagyobb ökumenikus együttmûködéssel kell felhasználni ezt a rendet. Ez a következõ jelentõséget adhatja az alkalmaknak:

Különbözõ egyházakból érkezõ krisztushívõk ünneplik Urukat, akiben az élet forrását ismerték fel. – Egy testté váltak a közös keresztség révén, erre emlékezzenek együtt, és így közelítik meg hitük forrását. – Krisztusban együtt imádkoznak a teljes közösségért és egységért. – Együtt erõsítik meg elszántságukat, hogy egységüket nyilvánvalóvá teszik a világ elõtt. – Ökumenikus istentiszteletük által egyek az egész világ krisztushívõivel, és amikor Istent lélekben szólítják meg, minden megkeresztelt testvérükkel együtt vesznek részt Isten dicséretében.

“Kölcsönösen megerõsítjük és ünnepeljük a keresztség elismerését, mint ami által ugyanabba a Krisztusba kereszteltettünk meg” (4. nap, vö. a Hit és Egyházszervezet 5. Világgyûlésének istentiszteleti anyaga – Santiago de Compostela).

 

A liturgiai köszöntést követi a jelenlevõ közösségnek és vezetõinek bemutatása. Ajánlatos, hogy ekkor kölcsönös köszöntés hangozzék. Az énekhangok egyesülése a szívek egységéhez vezethet. Ezután következzék az istentisztelet rendjének és témájának rövid bemutatása.

 

A Szentlélek nyitja meg szívünket komoly bûnbánatra, Õ bátorít imádságra, õ készít fel Isten igéjének igazi meghallására. Õ könyörög velünk együtt az Atyához, Õ maga imádkozik bennünk. Õ könyörög értünk és egységtörekvésünkért, amit Isten ajándékba készít számunkra.

 

Bûneink beismerését és a bûnbocsánatért könyörgést egy rövid csönd követheti, mert azok a sebek, amikre ma is emlékezünk, mély, õsi gyökerûek, és ahhoz, hogy ezeket gyógyítsuk, szükségünk van arra, hogy mélyen magunkba nézzünk. Ebbõl a csöndbõl tör elõ a Szentháromsághoz szóló kiáltásunk.

 

 

Az imaszándékok (imatárgyak) rendje az egységestõl (univerzálistól) a részleges (egyedi) irányába mozoghat. Ha itt megemlítjük az Ökumenikus Chartát, úgy az egyúttal példa is lehet és meghívásnak tekinthetõ minden helyi gyülekezet felé: kapcsolódjanak be a regionális és helyi ökumenikus kezdeményezésekbe.

Ez a hagyományos módon szimbolikus gesztus a felnõtt keresztelés szertartásával is megegyezik. A kölcsönös béke-jel átadása a megkereszteltek közös, ünnepélyes megerõsítése egykori keresztségüknek és imádságuknak. A hitben való közösség kifejezése, és egyúttal annak jele, hogy az új életben járók egységet akarnak. Az egység jele a Krisztus békességében kell, hogy mind nagyobb teljességre juttassa egységünket, megújítsa kölcsönös bizalmunkat és elhatározásunkat, hogy az egész esztendõben még erõteljesebben vegyünk részt a krisztushívõk egységtörekvéseiben.

 

* * *

 

 

Ajánlott liturgiai rend

“Nálad van az élet forrása”

 

V = Az istentisztelet vezetõi
Gy = Gyülekezet

 

I. AZ ISTENTISZTELET MEGNYITÁSA

Ünnepélyes bevonulás

Liturgikus köszöntés

1. Bevezetés
V: Az Atya, Fiú, Szentlélek nevében.
Gy: Ámen.

2. Kezdõ ének

3. A Szentlélek segítségül hívása
V: Urunk, újítsd meg bennünk Lelked ajándékát, hogy megtisztuljunk a bûnbánat vizében, és így egy szívvel dicsõítsük a Te nevedet és hirdethessük irgalmasságodat.

Gy: Nyisd meg értelmünket a Szentírás megértésére, hogy az Írás szavai élõ igévé váljanak számunkra is, és világosítsák meg szívünket.

V: Hadd töltsön meg Lelked szeretettel bennünket, Õ ihlesse meg imádságunkat is, amikor most testvéreinkért könyörgünk, és egyházad teljes egységéért imádkozunk.

V+Gy: Jézus Krisztus nevében kérünk, aki Veled és a Szentlélekkel uralkodik örökkön örökké. Ámen.

4. Bûnvalló imádság
V: Örök, mindenható Isten, Te semmit sem vetsz meg abból, amit teremtettél, de elfeleded azok bûnét, akik megvallják vétküket. Teremts bennünk új szívet és ébressz töredelmes lelket, hogy valóban megbánjuk bûneinket, felismerjük gonosz tetteinket, és fogadjuk el Tõled, irgalmas Istenünk, a teljes bûnbocsánatot és a vele járó békességet, Jézus Krisztus, a mi Urunk által. Ámen.

V: Hadd keressük Istenünk bocsánatodat és egymás bocsánatát is, mindazokra a bûneinkre, amelyek megosztottságunkból fakadnak és hátráltatják hiteles tanúságtételünket. Urunk! Vétkeztünk ellened és egymás ellen.

Gy: Urunk, könyörülj rajtunk!

V: Ó, Krisztusunk, megosztottságunk akaratod ellen való, és megakadályoz a Rólad való közös tanúságtételünkben.

Gy: Urunk, könyörülj rajtunk!

V: Urunk! Nem szerettünk Téged, testvéreinket sem eléggé, pedig õket is Te teremtetted képedre és hasonlatosságodra, még ha sok mindenben különbeznek is tõlünk.

Gy: Urunk, könyörülj rajtunk!

V: Teremtõ Istenünk! Ne engedd, hogy idegenként éljünk egymás mellett. Elégítsd meg szívünk kívánságát, teljesítsd kéréseinket, és egyesíts bennünket hamar a Te szent egyházadban. A Te Fiad, Jézus Krisztus által kérünk, aki Veled és a Szentlélekkel él és uralkodik mindörökké. Ámen.
(rövid csöndesség)

5. Doxológia
V: Az EGY keresztségben kapott hit szerint dicsérjük együtt az Atya, a Fiú és a Szentlélek Istent: Dicsérünk Téged, Atyánk, mennynek és Földnek Teremtõje, mert Nálad van az élet forrása, szereteted által Benned van életünk és létünk. Telve van az egész teremtés a Te dicsõségeddel és szépségeddel ékes az.Dicsõség Néked Atyánk, Jézus Krisztusért, szeretett Fiadért, a mi Urunkért, Akiben minden ígéreted beteljesedett, amit csak életrõl, békességrõl, boldogságról ígértél. Általa és rajta keresztül eltûnt a régi világ, és megújítod az egész világegyetemet, vele dicsérünk és magasztalunk Téged.

Dicsõség Néked a Szentlélek által, aki az élet Lelke, aki minden testet megeleveníthet. Pünkösdi Lélek, az apostolok ereje és bátorsága, hozd el örök tavaszodat egyházunk életébe! Sokajándékú Szentlélek, gyümölcseidet megsokszorozod mindegyikünk szívében és közösségében. Te vagy a béke és az egység, a bölcsesség és öröm Lelke minden hívõ számára, benne magasztalunk és dicsérünk Téged. Ámen.

6. Ének

7. Igehirdetés
a) Levélbeli szentige/szentlecke: Róm 6, 3-11

b) Evangéliumi olvasmány: Jn 3, 1-17

c) Zenei betét

d) Homilia (igehirdetés) Zsolt 36, 6-10 alapján.

8. Énekkari szolgálat

9. Hitvallás
V: Századokon át Krisztus követõi egyek voltak a Szentháromság Istenbe vetett hitükben. Valljuk meg közösen hitünket:

10. Közbenjáró imádság
V: Mindenható Isten! Te vagy az élet forrása! Azzal a kéréssel járulunk eléd, formáld belõlünk a megbékélés közösségét, hogy valóban béke legyen fiatal és idõs, férfi és nõ és különbözõ kultúrájú emberek között. Azt keressük, hogyan tudnánk legyõzni a krisztushívõk közötti megosztottságot. Gondoskodó irgalmasságodba ajánljuk világunkat és önmagunkat, amikor így imádkozunk Hozzád:

V: Amikor azt látjuk, hogy az erõszak diadalmaskodik közöttünk, és a gyûlölet lefokozza a férfiakat és a nõket, tönkreteszi gyermekeink és ifjaink jövõjét szerte e világon, akkor mégis bátorkodunk imádkozni Hozzád, hadd jöjjön el a Te országod, az igazságosság és a béke uralma.
Gy: Te vagy az élet forrása!

V: Most, amikor a krisztushívõk Európában újra elszánták magukat az eddiginél teljesebb együttmûködésre az Ökumenikus Charta aláírásával, és így az egység reménye megerõsödhetett, kérünk, ébreszd bennünk a szelídség, az egyetértés és a bizalom lelkét, hiszen erre van szükségünk ahhoz, hogy teljes egységre jussunk.
Gy: Te vagy az élet forrása!

V: Most, amikor az elmúlt században az egyházak már felismerték, hogy Te vagy az ökumenikus mozgalom forrása is, és életük így átformálódhatott, kérünk, éleszd újra ezt a hõ vágyakozást az egységre minden krisztushívõ szívében szerte a világon.
Gy: Te vagy az élet forrása!

V: Most, amikor elveszítjük bátorságunkat, mert rossz- kedv tölt el bennünket, hiszen újra akadályokkal és problémákkal találkozunk egységtörekvésünk közben, arra kérünk, segíts, hogy szereteted felé forduljunk, hogy ne borítson el kétségünk sötétsége, egyházainkban tapasztalható ellenállás, és adj jó reménységet, hogy egy napon mégis csak elérhessük az egységet.
Gy: Te vagy az élet forrása!

V: Most, amikor szembe akarunk fordulni minden fallal és akadállyal, amit mi emberek emeltünk egymás között gyanakvásunkban, kérünk, küldj erõt, hogy még egyszer legyõzzük ezeket az akadályokat és felismerjük azok jószándékát, akikkel csak találkozunk.
Gy: Te vagy az élet forrása!

V: Most, amikor elbátortalanodunk saját nyugtalanságunk és bizonytalanságunk miatt a mások elõtti tanúságtételben, kérünk, küldd el világosságodat, hogy mindezt legyõzve erõre kapjunk, és képesek legyünk még mások nyugtalanságát és bizonytalanságát is lecsendesíteni.
Gy: Te vagy az élet forrása!

11. Elbocsátás és áldás
V: Az egy keresztségben új életre születtünk és Krisztusban egymás testvéreivé lettünk. Imádkozzunk most együtt:

Miatyánk (ökumenikus szöveg)

 

V+Gy: Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy,
szenteltessék meg a te neved,
jöjjön el a te országod,
legyen meg a te akaratod,
amint a mennyben, úgy a földön is.

Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma,
és bocsásd meg vétkeinket,
miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezõknek,
és ne vígy minket kísértésbe,
de szabadíts meg a gonosztól,
mert tied az ország, a hatalom és a dicsõség mindörökké. Ámen.

 

A béke jele

V: Amikor feltámadt a halálból, így szólt az Úr tanítványaihoz: "Békesség nektek! Ahogyan engem küldött az Atya, én is elküldelek titeket". Ugyanezekkel a szavakkal szólít meg minket és gyülekezeteinket az Úr. Minket is elküld, hogy legyünk tanúságtevõi annak, akinél van az élet forrása. Közös bizonyságtevésünktõl függ, hogy a világ elfogadja-e Krisztust üdvözítõként, az Atya küldöttjeként. Amikor a krisztushívõk egységéért imádkozunk, egymáshoz közelebb kerülünk, nyújtsunk hát kezet szomszédunknak és jelezzük ezzel elszántságunkat, hogy naponta keressük az új évezred kezdetén azt a teljes egységet, amit az Úr kíván azoktól, akik az övéi. Legyen ez a mi kézfogásunk tanúságtétel arról a reménységrõl, amire elkötelezettek vagyunk a világ felé. Köszöntsük tehát kézfogással a mellettünk ülõket és mondjuk: Békesség neked!


Imádság

V: Istenünk, a Te egyszülött Fiad azért imádkozott, hogy egy legyünk, mint ahogy Te, Atyánk egy vagy Õbenne és Õ Tebenned. Vezesd lépteinket, nyisd meg szívünket, tégy készségessé bennünket, hogy képesek legyünk követni Õt, aki az élet forrása, aki él és uralkodik Veled és a Szentlélekkel örökkön örökké. Ámen.

Áldás

Befejezõ ének

Kivonulás