I. Útmutató az Imahét szervezõi számára

 

A füzetben található anyag alkalmazása a helyi lehetõségekhez

Füzetünk anyaga alkalmazható a helyi körülményekhez. Az itt közölt anyagot a helyi igények és lehetõségek szerint kell alkalmazni. Ennek érdekében a helyi liturgiai (istentiszteleti) gyakorlatot, a társadalmi és kulturális összefüggéseket kell figyelembe venni. A helyi körülményekhez alkalmazkodás természetesen ökumenikus módon kell, hogy történjék.

Néhány helyen az ökumenikus helyzetnek megfelelõen máris készek ezt az anyagot teljes terjedelmében átvenni. Másutt – reménységünk szerint – az alkalmazás ösztönzést is jelenthet ilyen ökumenikus rend kialakítására.

Az imaheti anyag felhasználása

Az Ökumenikus Imahét istentiszteleti rendjét olyan egyházak és krisztushívõ közösségek számára készítettük el, amelyek az imahetet csupán egy közös istentisztelet megtartásával ünneplik.

A résztvevõ egyházak és közösségek saját istentiszteleti rendjükbe is beleilleszthetik imahetünk anyagának egyes elemeit.

Azok a közösségek, amelyek az imahetet mindennap (vasárnaptól-vasárnapig) tartják, felhasználhatják a nyolcnapos beosztás anyagát.

Azok, akik bibliai magyarázatokat is akarnak tartani imahetünk témájával kapcsolatban, alapként használhatják a nyolc napra tervezett rend kijelölt textusait és szövegmagyarázatait. A liturgikus rész után megbeszélést és imaközösséget is lehet tartani.

Azok, akik egyénileg kívánnak imádkozni, szintén felhasználhatják az itt közölt anyagot, hogy ezekre az imaszándékokra (imatárgyakra) összpontosítsák imádságaikat. Így tudatában lehetnek annak, hogy közösségben vannak mindazokkal szerte a világon, akik a Krisztus egyháza nagyobb, egyre inkább látható egységéért könyörögnek.

Az egység keresése egész esztendõre szóló feladat

Az imahét hagyományosan január 18 – 25-ig tart. Ez a hét a helyi szükségleteknek megfelelõen egy-két nappal változhat. Az eredeti idõpontot már Paul Watson javasolta, hiszen ezek az említett dátumok fogják össze Szent Péter és Szent Pál alakjait, ezért szimbolikus jelentõségûek is. A déli féltekén azonban, ahol január rendszerint szünidõ, hiszen nyár derekára esik, az egyházak inkább alkalmasnak találták a Pünkösd ünnepének hetében megrendezni az imahetet (pl. a Hit és Egyházszervezet mozgalom már 1926-ban ezt javasolta). Ez a megoldás ugyancsak szép, szimbolikus jelentõségû lehet az egyházak egységtörekvésében.

Az egyházak egységkeresése azonban semmiképpen sem korlátozható az esztendõ egyetlen hetére. Arra buzdítunk tehát mindenkit, hogy az esztendõ többi napján is keressenek alkalmakat a közös imádságra. Ebben az esetben is felhasználhatják közölt imaheti anyagunkat. Sorainkat tekintsék meghívásnak, és találjanak megfelelõ imaalkalmakat, amikor különbözõ közösségekben könyöröghetnek az egység ügyéért. Ily módon is kifejezésre juttathatják, hogy máris elértük a közösségnek egy bizonyos fokát, ugyanakkor továbbra is kitartóan imádkozhatunk a Krisztus akarata szerinti teljes egységért.