“Átvette uralmát Urunk, mindenható Istenünk“

A Jelenések könyve nem a legkönnyebben érthető bibliai könyvek közé tartozik. Sajátos nyelvezete első látásra elrémisztheti az olvasót, ugyanakkor a szemléletes képek sokasága kérdéseket vet fel: Miről is van szó? Hogyan kell értelmezni az egyes eseményeket? Talán a könyv “különlegessége“ az oka annak, hogy minden időben közkedvelt olvasmánya volt az Egyház közösségével szembehelyezkedő csoportosulásoknak, bizonyos eretnek mozgalmaknak, egyes szektáknak. Éppen ezért különösen is fontos, hogy foglalkozzunk vele, megpróbáljunk közelebb kerülni az igazi mondanivalójához.
Különösen is aktuális kezünkbe venni a Jelenések könyvét az ünnepekre való tekintettel, hiszen Mindenszentek és Halottak Napja éppen azon nagy kérdések körül forog, amelyek az Apokalipszis középpontjában állnak: Mi fog történni halálunk után? Van-e a történelemnek értelme, célja? Mit jelent, hogy tagjai vagyunk a szentek közösségének?
Ezen cikk alapját egy dogmatika órai kiselőadás képezi, és inkább ismeretterjesztő, mint szaktudományos jelleggel próbál meg hozzányúlni a Szentírás utolsó könyvéhez sajátosan keresztény történelemteológiája szempontjából.

A JELENÉSEK KÖNYVE ÉS AZ ÚJSZÖVETSÉGI KÁNON1
Az Újszövetség utolsó iratának, a Jelenések könyvének kanonicitása korántsem volt mindig teljesen egyértelmű. Meglepő azonban az a tény, hogy nem annyira a 2. században, mint később kérdőjelezték meg az eredetiségét.
Az eredetiség kérdését először Alexandriai Szent Dénes vetette fel, aki igen alapos szövegkritikai elemzéssel bebizonyította, hogy a művet nem írhatta János apostol. Érvei között ott találjuk az Apokalipszis rossz görögségét, illetve a jánosi szóhasználattól és fogalmaktól való eltéréseket.
Az eredetiség megkérdőjelezésének talán fő oka az volt, hogy egyes eretnek csoportosulások, mint például a montanisták, nagy becsben tartották a Jelenések könyvét, és sokat hivatkoztak rá. Az egyházatyák minden erejükkel igyekeztek fellépni az eretnekek ellen, és ennek mintegy “áldozatául esett“ a Jelenések könyve is. Az eretnekek elleni vita elcsitulásával párhuzamosan egyre erősödött a Jelenések sugalmazott mivoltának megvallása.
A 2. századból származó Muratori-töredék azonban biztosít minket affelől, hogy a könyvek megírását követő időszakban nemhogy nem volt kétséges a Jelenések könyvének kanonicitása, hanem szerzője Szent Pál leveleinek számát is a Jelenésekben lévő hét egyházra vezeti vissza, amikor ezt írja: “Szent Pál apostol ugyanis elődjének, Jánosnak eljárását követve csupán hét egyházhoz intézett levelet a következő sorrenben: Korintus, Efezus, Filippi, Kolosszé, Galaták, Tesszaloniki, Róma; ezekben az egész világon elterjedt egyetlen Egyházat ismerjük fel. Ugyanis János is az Apokalipszisben bár hét egyháznak ír, mindenkinek szól.“
Ebből természetesen nem vonhatjuk le azt a következtetést, hogy János írásait kronológiai elsőség illeti meg a páli iratokhoz képest, hanem legfeljebb azt, hogy a szerző számára János nagyobb tekintélynek örvend, mint Pál.

Farkasfalvy Dénes felveti még annak a lehetőségét is, hogy a Corpus Paulinumot esetlegesen tényleg a Jelenések hét egyházára való tekintettel formázták meg utólag.

AZ APOKALIPTIKA
Maga az apokaliptika megnevezés a görög ajpokavluyiő szóból ered, amely az ajpokaluvpto = leleplez, feltár, kinyilatkoztat igéből képzett, jelentése: leleplezés, feltárás, kinyilatkoztatás, valamilyen elrejtett dolog nyilvánosságra hozatala. Maga az “apokaliptika“ kifejezés azonban szakszóvá lett, és kettős jelentése van.2 Egyrészt jelenti azt a szellemi irányt, amely a fogság utáni korban lassan alakult ki, és jelentősen meghatározta a későzsidóság gondolkodásmódját. Másrészt pedig a konkrét irodalmi megvalósulást jelenti: egy sajátos műfaj.

AZ APOKALIPTIKA, MINT SZELLEMI IRÁNY
Jellemzői3
1. Erőteljes eszkatológikus beállítottság. Fő témája a világvége, a halottak feltámadása.
2. Időszemlélete dualisztikus. A jelen világidő (ai[wn) a gonoszság betetőzésének időszaka, amely több periódusra osztható, az egymást követő időszakok a gonoszság egyre szélesebb körű elterjedésének korszakai. A jelenkor végén Isten beleavatkozik a történelembe kozmikus katasztrófa által, és megvalósítja az üdvösség korszakát.
3. Történelem-szemlélete pesszimista. A jelen világidőt a gonoszság működése határozza meg, amely a jelenben érte el a csúcspontját.
Kialakulása4
Az apokaliptika a prófétaságban gyökerezik, annak a bölcsességi irodalom egyetemes szemlélete alapján továbbfejlesztett változata. Már a fogság alatt, de méginkább a fogság utáni korban egy folyamatos szemléletmód-váltás figyelhető meg. A prófétai irodalomban, és azon belül is elsősorban a fogság előtti prófétáknál, a szerző alapvetően a jelenből tekint a jövőbe, és hallgatóit a jelenben meghozott döntésre bíztatja, amely kihatással lesz a jövőre. A késő fogság utáni korban kialakuló apokaliptika a jövőből tekint a jelenbe, és a jelent magyarázza a jövő alapján.
Az apokalipszisek mindig egy igen szorongattatott történelmi helyzetben keletkeznek, amikor a jelen történelem keretei között nem látszik a javulás. Ilyen kiemelt történelmi mélypontok voltak a zsidóság számára: a makkabeusi háborúk a 2. század közepén, Pompeius hadjárata Kr. e. 63-ban, Caligula császár szoborállítási rendelete Kr. u. 40-ben, Titusz császár Jeruzsálemi hadjárata Kr. u. 70-ben.

AZ APOKALIPTIKA, MINT IRODALMI MŰFAJ
Jellemzői5
1. Általában látomás vagy álom leírása.
2. Pszeudonimitás. A szerző a régi kor egy nagy alakjának neve alatt ír. Oka a prófétaság eltűnésében keresendő. Ha a szerző a saját neve alatt írna, nem lenne tekintélye, mivel az általános közvélemény szerint a prófétaság megszűnt. Jól kivehető ez a jelenség a szír Báruk apokalipszis egyik mondatából: “Az igazak összegyülekeztek, a próféták lefeküdtek aludni, és most semmi másunk nincs, mint a Mindenható és az Ő törvénye.“6 Jogosan felmerülhet a kérdés az olvasókban, hogy mindezidáig hol volt az irat. Az apokalipszisek kitérnek erre a problémára, és azzal magyarázzák a jelenséget, hogy maga Isten parancsolta meg a könyv elrejtését, és továbbra is elrejtve kell tartani, és erre a könyvek végén utasítás is szerepel: “Pecsételd le!“
3. Képek, szimbólumok alkalmazása. Feltűnően sok képet vonultat fel a szerző, sokszor ezek igen nehezen érthetők és magyarázhatók. Az apokalipszisek rendszeres szereplője egy angyal,7 aki a látnok kérésére megmagyarázza a képeket. Ilyen képekkel találkozunk például:
Dániel könyvében: 4 vadállat a 4 istenellenes világbirodalom jelképe, Emberfia: a magasságbeli szentjeinek jelképe.
Ezdrás apokalipszisében: egy sas, amelynek 3 feje és számos szárnya van: a Római Birodalom jelképe.
Báruk apokalipszisében: fekete és világos víz, amely váltakozva ömlik a földre: a világtörténelem egymás utáni korszakait jelentik Ádámtól a fogságig.
4. Vallási-erkölcsi buzdítás. Az apokalipszisek tulajdonképpeni célja a szorongatottságban való kitartásra való buzdítás, mert – rendszeresen előforduló indoklás – “közel van a vég!“

A JELENÉSEK KÖNYVE, MINT APOKALIPSZIS

Ebben a fejezetben megvizsgáljuk, hogy az apokaliptika jellegzetességei, amelyet az előző fejezetben felállítottunk, mennyiben alkalmazhatók a Jelenések könyvére.

SZELLEMI IRÁNY
1. Erőteljes eszkatológikus beállítottság. A Jelenések könyvére különösképpen is jellemző, a könyv képei rendkívül szemléletesen mutatják be a végidőt.
2. Dualisztikus időszemlélet. Az Apokalipszis követi az apokaliptikus hagyományokat az idő kezelésében, de egy lényeges újdonságot is tartalmaz. A gonosz felett aratott győzelem nem pusztán a jövőben megvalósuló esemény, hanem egy már bekövetkezett állapot Jézus Krisztus kereszthalála és feltámadása által.
Nagyon jól fejezik ki ezt az alapvető mély meggyőződést a könyvben használt igealakok. A Jel 5,9-10-ben a 4 élőlény és a 24 vén ezt az éneket zengi a Bárány trónja előtt:
“Méltó vagy Uram, hogy elvedd a könyvet, és felnyisd annak pecséteit, mert megöltek, és saját véreddel megváltottál (hjgovrasaő) Istennek minden törzsből, nyelvből, népből és nemzetből, és Istenünk királyságává és papjaivá tetted (ejpoivhsaő) őket, és uralkodni fognak (basileuvsousin) a föld felett!“
A megváltás már megtörtént, a megváltottak már tagjai Isten királyságának, erre utalnak a befejezettséget kifejező aoristos alakok (hjgovrasaő, ejpoivhsaő). Ugyanakkor még nem nyilvánult ki a maga teljességében, amit a futurum fejez ki (basileuvsousin).
Egy talán még szemléletesebb helye a Jelenések könyve időszemléletének a 6,2, amely egy látomást ír le:
“És láttam egy fehér lovat, a lovon ülőnek íj volt a kezében, és megkoronázták, ő pedig diadalmasan kivonult, hogy győzzön.“
Az utolsó félmondat így szól az eredeti nyelven: kai; ejxhÖlqen nikwÖn kai; i{na nikhvsh/, szó szerinti fordításban: “és kijött győzvén/győztesként, hogy győzzön“. A mértékadó értelmezés szerint a lovas maga Krisztus, aki már eleve győztesként érkezik (nikwÖn), és kinyilvánítja végleges győzelmét (nikhvsh/). Véleményem szerint a “diadalmas“ szó, amelyet az Új Katolikus Biblia, illetve a Káldi-Neovulgáta alapján készült Szentírás is hoz, nem fejezi ki eléggé erőteljesen azt amit a szerző le akart írni, talán szerencsésebb lett volna a magyar nyelvtől amúgy nem idegen “győztesként“ kifejezést használni.
3. Történelem-szemlélete pesszimista. Az előbb elmondottak alapján nem állíthatnánk, hogy a Jelenések könyvének pesszimista történelem-szemlélete lenne, hanem sokkal inkább realista: számol a világban lévő gonoszzal, de tudja, hogy Krisztus már legyőzte a világot.

IRODALMI MŰFAJ

1. Látomás vagy álom leírása. A Jelenések könyve egy összefüggő látomást ír le, amelyet így vezet be a szerző: “Én János, a ti testvéretek és társatok a szorongattatásban…elragadtatásba estem az Úr napján…“ (Jel 1,9-10).
2. Pszeudonimitás. Az Apokalipszis szerzője megnevezi magát: “!Egw; !Iwavnnhő = Én, János“, és az elragadtatás helyét: “ejn th/Ö nhvsw/ th/Ö kaloumejnh/ Pavtmw = A 'Patmosznak' nevezett szigeten“. Számára nem szükséges, hogy valaki másra hivatkozzon, arról a Krisztusról ír, akiben Isten végérvényesen kinyilatkoztatta magát. Éppen ezért ez az irat nem titkos, a végén nem a titokban tartásra, hanem éppen a lepecsételés megakadályozására történik felszólítás: “mh; sfragivsh/ő = Ne pecsételd le!“ (22,10).
3. Képek, szimbólumok alkalmazása. Bőségesen találkozunk velük. Egy sajátos érdekessége is van a műnek, az értelmező angyal csak nagyon ritkán szerepel,8 a képek többsége magyarázat nélkül marad.
A Jelenések képei nagyrészt az apokaliptikából örökölt képek, de vannak a szerző által alkotott képek is. A képeket így csoportosíthatjuk:

Kozmikus szimbólumok:
– Menny: Isten világa
– Föld: az ember világa
– Tenger: a gonosz erők világa

Színek:
– Fehér: transzcendencia, üdvösség
– Vörös: kegyetlenség
– Fekete: gyász

Számok:
– 7: a teljesség jelképe.
– 42 hónap = 1260 nap = egy idő és két idő és fél idő = 3,5 év: részlegességet jelöl, a 7-es szám fele. Az Egyház sanyargatásának idejére és az üldözők tevékenységére vonatkozik, és azt fejezi ki, hogy ez bár legyőzhetetlennek tűnik, mégsem az.
– 10: nagy szám, de nem a teljesség (7). A vadállat 10 szarva a Sátán hatalmának végességére utal.
– 12, 24: ősatyák, apostolok száma.
– rövid idő: lehatárolt időszak.
– 1000: lehatárolatlan időszak, a rövid idő ellentéte.
– 144.000 = 12x12x1000: az igazak számának jelképe. 12: az Ószövetség igazai, 12: az Újszövetség igazai, 1000: lehatárolatlan szám: nem határozható meg számszerűen.
– 666: 3 db. 6-os: egyfajta teljesség, de nem az isteni teljesség, aminek a száma a 7. Figyelemre méltó egy elmélet, amely szó szerint veszi a 15,18 kijelentését: “mert ember száma az“, és Nero császárra vonatkoztatja. Nero caesar nevének arám átirásában (rsq @wrn9) ha összeadjuk a betűk számértékét, éppen 666-ot kapunk.
4. Vallási-erkölcsi buzdítás a kitartásra. Erőteljesen jelen van a Jelenések könyvében, a szerző meg akarja erősíteni az Isten és Krisztus iránti hűséget. (Pl. 1,9-3,22: 7 levél a 7 egyháznak; 14,13; 16,15; 19,9; 20,6; 22,7.14)

ÖSSZEFOGLALÁS

A Jelenések könyve formailag nagyjából megfelel az apokaliptikus műfajnak, de éppen sajátos keresztény jellegének következtében túl is lép azon. A Krisztus eseményben már megvalósult eszkaton szemszögéből szemléli a történelmet, és azt, mint a végső beteljesedésre ráirányított történést értelmezi. Ezt nevezhetjük egy sajátos történelem-teológiának, amely sajátossága épp a kereszténységében áll.

A JELENÉSEK KÖNYVÉNEK SAJÁTOSAN KERESZTÉNY TÖRTÉNELEM-TEOLÓGIÁJA

A most következő gondolatmenet Dr. Kocsis Imre Történelemteológia a Jelenések könyvében című különelőadását követi, amelyet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karán tartott meg 1999-ben.
Az apokaliptika alapvonása a történelemértelmezés. Az apokalipszisek a jövő közelre várható eseményeinek szemszögéből értelmezik a történelmet. A Jelenések könyve azonban túllép ezen az értelmezésen. Nem annyira események szemszögéből értelmezi a történelmet, hanem egy személyből, Jézus Krisztusból és a már megvalósult Krisztus-eseményből kiindulva.
Krisztus halálával és feltámadásával már megtörtént a megváltás, már megtörtént a gonosz felett aratott győzelem, amely azonban csak a végső napon fog a maga egyértelműségében kinyilvánulni.
“Méltó vagy Urunk, hogy elvedd a könyvet és feltörd pecsétjeit!“ (5,9) – énekli a 4 élőlény és a 24 vén a Báránynak. A könyv a történelem jelképe. Egyedül Krisztus az, aki képes feltörni a pecsétjeit, azaz értelmezni és céljához juttatni a történelmet. A Jelenések történelem-teológiáját így foglalhatnánk össze: Jézus Krisztusban a történelem értelmes, mert Benne bírja alapját és Benne ér célhoz.
Különösen jól nyomon követhetjük a Jelenések könyvének sajátos történelem-teológiáját a 20. fejezetben, amely rövid egzegézise újabb tanulságokkal szolgálhat.

A JEL 20,1-10 MAGYARÁZATA10

I. A szöveg értelmezési módjai

1. Millenarista értelmezés
Az egész perikópát szószerinti értelemben magyarázza: elkövetkezik egy olyan kor, amikor a Sátánt megbilincselik, és a vértanúk feltámadnak, és Krisztussal együtt uralkodnak 1000 évig. Ezt az értelmezést követték egyes egyházatyák (Pappiász, Jusztinosz, Iréneusz), manapság csak bizonyos szekták és néhány fundamentalista egzegéta vallja.
Egyes protestánsok elfogadják a millenarizmus mérsékelt formáját: be fog következni egy felfokozott üdvkorszak a történelem végén. Ám ilyen speciális üdvkorszakról semelyik más újszövetségi iratban nem olvashatunk.

2. Szimbolikus értelmezés
Főleg Órigenész és Szent Ágoston képviselte. Az 1000-es számot és az egész perikópát szimbolikusan kell értelmezni: az Egyház jelen korszakát írja le, amelyben az “első feltámadás“ a keresztség jelképe. A katolikus teológia ezt az értelmezést részesítette előnyben.
Az “első feltámadás“ kifejezés azonban elsősorban a vértanúkra vonatkozik a szövegben, így nem teljesen kielégítő ez a magyarázat sem.

3. Egyéb értelmezések
Sajátos megközelítés Feuillet magyarázata, aki az 1000 éves Birodalmat a Nagy Konstantin utáni Egyház békés időszakával azonosítja.11 Ez azonban meglehetősen vitatható.
A német katolikus egzegéták körében elterjedt vélemény, hogy az 1000 éves uralom leírása végső üdvösség leírásának felel meg, azt mintegy elővételezi.12 Azonban ez az értelmezés nem ad magyarázatot a Sátán megkötözésének és szabadon bocsátásának motívumaira.

II. Értelmezés a Jelenések könyvének sajátosan keresztény történelem-teológiájának szemszögéből13

Tekintsük végig az egyes motívumokat, hogy azok mit jelentenek, és milyen összefüggés állapítható meg közöttük.

Az 1000 év (20,2)
A Jelenések könyvében szereplő számadatok mind szimbolikusak. Az ördög szabadon bocsátására vonatkozó “rövid idő“ kifejezéssel máshol is találkozunk, egyfajta lehatároltságot jelent. Értelemszerűen adódik, hogy az 1000 év ennek ellenkezőjére, a lehatárolatlanságra utal.
A korabeli zsidó felfogás a teremtés 7 napjának megfelelően a történelmet 7 korszakra osztotta. A Zsolt 90,4 alapján (“Ezer év előtted annyi, mint a tegnapi nap“) az egyes korszakokat 1000 években határozták meg. A 7. nap a nyugalom napja, ennek megfelelően a 7. korszak a messiási béke üdvkorszaka. Ha figyelembe vesszük a Jelenések könyvének történelem-szemléletét, miszerint Krisztus halálával és feltámadásával már megkezdődött a végső kor, akkor megállapíthatjuk, hogy az 1000 év a jelen korra utal, az Egyház időszakára.

A Sátán megkötözöttsége (20,2)
Az apokaliptikából vett kép, a 12. fejezetben lévő letaszításhoz hasonlóan a hatalomfosztást jelenti. Az evangéliumokban is találkozunk ezzel a képpel: “Senki sem mehet be az erősnek a házába és nem ragadhatja el a holmiját, ha előbb meg nem kötözi az erőst, csak akkor tudja kirabolni a házát“ (Mk 3,27).

A Sátán szabadon bocsátása (20,3.7)
Az apokaliptikában nemcsak a számadatoknál, hanem az események egymásutániságánál is felmerül az átvitt értelem lehetősége. Ha a perikópát megelőző szakaszokat vizsgáljuk, ott kimutatható ez a jelenség.
A 12. fejezetben kerül sor a sárkány (12,3-4) bemutatására, aki a Sátánnal azonos. A 13. fejezetben fellép két vadállat. Az első (13,1-3) azt a politikai hatalmat jeleníti meg, amely Isten helyébe kívánja helyezni önmagát. A második vadállat (13,11-17), aki később “hamis próféta“ néven szerepel, azt a propaganda rendszert jelöli, amely előmozdítja az első vadállat kultuszát. A szerző nem időben egymást követő történésként mutatja be a gonosz erők megjelenését, hanem annak összetett-voltára hívja fel a figyelmet.
Ezt alkalmazva a gonosz erők letaszítását leíró részre (19,17-20,10), amelynek része a mi perikópánk is, megállapíthatjuk, hogy a Sátán megkötözése és szabadon bocsátása ugyanazon valóság két oldala. A megkötözés jelenti azt, hogy Krisztus halálával és feltámadásával már legyőzte a Gonoszt. Az eloldozás pedig arra utal, hogy Isten Uralma még nem jutott el a maga teljességére, a Sátánnak még van valami hatalma az emberek felett.

Az “első feltámadás“ (20,4-5)
A szövegben a második halállal van szembeállítva, amely a Jel 20,14-ban a tüzes tóval van azonosítva, ami a kárhozat jelképe. Ezért az első feltámadás azt a valóságot jelöli, amely teljes védelmet jelent a kárhozattal szemben.
A “prwvth“ jelző arra utal, hogy még nem az ítélet utáni feltámadásról van szó.
A szövegben a vértanúk részesednek az első feltámadásban. A mondat folytatása alapján: “…akik nem imádták a vadállatot, sem képmását…“, szóba jöhetnek a potenciális vértanúk is, akik hűségesen kitartottak Krisztus mellett. Az a meggyőződés, hogy az örök élet már a halál után végleges osztályrésze lesz a mindvégig állhatatos híveknek, a Jelenésekben más helyen is kifejezésre jut. A 6. fejezetben fehér ruhát kapnak, ami az üdvösség jelképe, a 14,13-ban pedig ezt olvassuk: “Mostantól fogva boldogok a halottak, akik az Úrban halnak meg.“
A feltámadottak Krisztussal együtt uralkodnak, részt vesznek Krisztus aktív uralmában. Ez a magyarázat nagyon jól összeegyeztethető az Egyház hagyományos tanításával a szentekről, akik közbenjárnak a földi Egyház tagjaiért.

AZ EGZEGÉZIS TANULSÁGAI

A Kocsi Imre által felvázolt értelmezés több szempontból is előnyösnek látszik. Egyrészt nagymértékben figyelembe veszi a könyv sajátos történelem-teológiáját, amelyet a már és a még nem feszültsége határoz meg. Másrészt olyan magyarázatot ad, amely által a szöveget a mai kor embere is hozzászólónak érthet, hiszen nem csak a végidőben megvalósuló eseményekről beszél, és nem is csak pusztán spirituális valóságokról, hanem üdvtörténeti eseményekről.
Az ehhez hasonló magyarázatok elősegíthetik azt, hogy a Jelenések könyve ne pusztán egy teológia-történeti emlék legyen számunkra, hanem a kinyilatkoztatás teljes értékű részeként Isten hozzánk szóló igéjének közvetítője.

Jegyzetek
{vissza}

1. Vö. FARKASFALVY Dénes: A Jelenések és az újszövetségi kánon, in Apokalipszis, föltámadás, Biblikus Konferencia 1991-1992, Szeged 1993, 15-18.
2. vö. RÓZSA H., Üdvösségközvetítők az Ószövetségben II., Budapest 1999, 54-55.
3. vö. WIKENHAUSER, A., Die Offenbarung des Johannes, Regensburger Neues Testament 9., Verlag Friedrich Prestet, Regensburg 1959, 5-6.
4. vö. ROKAY Z., Zak 1-8 és az apokaliptika eredete, in Apokalipszis, föltámadás, Biblikus Konferencia 1991-1992, Szeged 1993, 29-34.
5. vö. WIKENHAUSER, A., Die Offenbarung des Johannes, Regensburger Neues Testament 9., Verlag Friedrich Prestet, Regensburg 1959, 7-8.
6. SzírBár 85,3
7. a szaknyelvben: “angelus interpres“
8. csak a Jel 17-ben találjuk, ahol a nagy parázna Babilon látomást magyarázza
9. Ejtsd: nerôn qesar
10. Vö. PERKINS, R., Jelenések könyve, Szegedi bibliakommentár sorozat, Korda-Bencés, Kecskemét-Pannonhalma 1996, 81-82., és GEISER, A., Die Geheime Offenbarung, Kleiner Kommentar NT, Stuttgart 1964, 57-61., és KOCSIS I., Krisztus ezeréves uralma, in Jeromos füzetek, Budapest 1999, 5-16.
11. Vö. FEUILLET, A., L'Apocalypse. Etat de la question, Paris 1962, 98-101.
12. Vö. pl. VÖGTLE, A., Das Buch mit den sieben Siegeln, Freiburg 1981, 152-156.
13. Vö. KOCSIS I., Krisztus ezeréves uralma, in Jeromos füzetek, Budapest 1999, 5-16.

Németh Miklós Péter, V. évf.
Székesfehérvári Egyházmegye


A haldoklás pszichológiai megközelítése

A halál, a haldoklás, mint tudományos téma, sokáig tabunak számított. Nem tanították az orvosi egyetemeken a haldoklókkal való foglalkozást, így az ápoló személyzet ügyetlenül küszködött az ilyen betegekkel. Ennek ellenére nem csak az orvosok nem keresték a választ a halál kérdésére, hanem a hétköznapi ember számára is mesterségessé vált a halál. A gyermekek nem találkoznak ezzel a természetes folyamattal, viszont a televízióból látják ennek erőszakos formáját. Elizabeth Kübler-Ross svájci származású, Amerikában dolgozó doktornő volt az első, aki elkezdett a halállal tudományos szinten foglalkozni. Ő a tanatológia, a halál-kutatás tudományának megalapítója. Fő műve: A halál és a hozzá vezető út, mely a haldoklókkal készült interjúkat ír le. Ezen könyv alapján próbálom a halált pszichológiai szempontból megközelíteni.

Elizabeth Kübler-Ross a halál folyamatában öt fázist különböztet meg:
1. Elutasítás és izoláció
2. Harag vagy düh
3. Alkudozás
4. Depresszió
5. Belenyugvás, elkülönülés
Mielőtt rátérnék az öt fázis magyarázatára, ki kell térnem a tájékoztatás kérdésére. Kell-e, s ha kell, mennyiben, mikor, s hogyan kell megmondani a betegnek, hogy gyógyíthatatlan, s haldoklik, vagy elfogadható-e a kegyes hazugság?

A gyógyíthatatlan, rossz kórjóslatú betegek felvilágosításának etikai kérdései

Feltűnő, hogy az orvosetikai kódexek milyen ritkán említették az orvos kötelességei között az igazmondás kötelességét. Bár a hippokratészi eskü a rossz kórjóslatú betegek tájékoztatásának kérdéséről nem tesz említést, Hippokratész Decoruma azonban figyelmeztet a betegek őszinte tájékoztatásának veszélyeire, azt tanácsolván az orvosnak, hogy a beteg elől “a legtöbb dolgot titkolja el, semmit sem felfedve annak jelen vagy jövendőbeli állapotáról“.1 Az orvosetikai kódexek közül az Amerikai Orvosszövetség 1980-as kódexe az első, amelyik az orvos kötelességévé tette a betegekkel szembeni őszinteséget. Magyarországon még az 1991-es Magyar Orvosi Kamara állásfoglalása is lehetővé teszi a kegyes hazugságot: “Súlyos vagy gyógyíthatatlan betegség esetén az orvos különösen törekedjen arra, hogy magatartása, viselkedése, hangvétele alapján a beteg se betegsége természetére, se prognózisára ne következtethessen oly módon, hogy az állapotára negatív hatással legyen.“2 Mára azonban ez megváltozott: mind az 1997-es ma is hatályos egészségügyi törvény, mint a Magyar Orvosetikai Kódex a rossz prognózisú betegségben szenvedő beteg őszinte tájékoztatását írja elő.
Hogy rádöbbenjünk az őszinte tájékoztatás fontosságára, először az ellenérveket kell megvizsgálnunk. Az érveket három nagy csoportba lehet sorolni. A beteg becsapása melletti első érv arra szokott hivatkozni, hogy a halálos betegség diagnózisának elhallgatása a beteg számára hasznos. E szerint Hippokratész óta elfogadott elv a medicinában a “Ne árts!“ elve, és a kedvezőtlen diagnózis közlésével az orvos ezt a parancsot sértené meg, és a beteget depresszióba, esetleg öngyilkosságba kergetné, de mindenképpen súlyos neurózist okozna. A második érvcsoport szerint az orvos nincs is abban a helyzetben, hogy megmondja a betegség prognózisát, mivel ezt még ő maga sem tudja, hiszen a medicina nem olyan egzakt tudomány, mint a matematika. A kegyes hazugság melletti harmadik érv szerint a betegek nem az igazságot, hanem megnyugtatásukat várják az orvosoktól. Ezek a vélemények könnyen megcáfolhatóak deontológiai s utilitarista érvek alapján is. A deontológiai érv kimondja, hogy: a tájékoztatás alapvető emberi jog, az igazság a beteg tulajdona, s ennek visszatartása megfosztása valamitől, ami jár neki.3 Az utilitarista érvelés alapján a betegek túlnyomó többsége a legtöbb empirikus vizsgálat szerint kétségtelenül tudni szeretné betegsége diagnózisát és prognózisát, és csak ezen adatok birtokában tud felkészülni a halál méltóságteljes fogadására.
Összefoglalásképpen elmondhatjuk, hogy az orvosnak kötelessége tájékoztatni a beteget, nem egyszeri aktus által, hanem folyamatosan, őszintén, figyelembe véve, hogy a beteg mit bír, milyen állapotban van. Ezért fontos ismernünk az Elizabeth Kübler-Ross által felállított öt fázist a halál folyamatában.

A haldoklás folyamata

Első fázis – elutasítás és izoláció
A beteg első reakciója arra a hírre, hogy gyógyíthatatlan beteg, általában dermedt, sokkos állapot, majd ahogyan ez megszűnik, és a beteg kezdi összeszedni magát, a tipikus reakció az, hogy “Nem, ez nem lehet igaz!“4 A beteg ilyenkor egyszerűen nem hiszi el, hogy halálos beteg, és ezt sokféleképpen racionalizálhatja. Azt gondolja például, hogy biztosan összecserélték a leleteit egy másik betegével, vagy az orvos tévesen értelmezte azokat. Az igazság e kezdeti elutasítása pszichológiailag fontos védekező mechanizmus. Ily módon az elutasítás előkészíti a valósággal való későbbi szembenézést, és végül annak elfogadását. Ilyenkor nem szabad a további tájékoztatást erőltetni, illetve a beteg figyelmét az általunk közölt információ és az ő sokszor valószínűtlennek tűnő reményei közötti ellentmondásra felhívni. Az elutasítás mértéke fontos jelzés arról, hogy az adott pillanatban a beteg mennyire akar szembenézni a valósággal. Ezt tiszteletben kell tartani.

Második fázis – düh
Ebben a stádiumban a beteg már felismeri, hogy halálos betegségben szenved. Mélységesen felháborodik a sors igazságtalanságán, hogy éppen neki kell meghalnia, aki mindig jó és becsületes volt, és elfogja az irigység az egészségesek iránt, akik sokszor rosszabbak nála, és mégis túlélik őt. Vádaskodik, legtöbbször azok ellen, akik a legközelebb állnak hozzá: a hozzátartozói ellen, az orvosok ellen, a nővérek ellen. Ez a stádium különösen sok türelmet igényel a beteg környezetétől. Látni kell azonban, hogy ez a szakasz sajátos formában előnyös is lehet a beteg számára. A lázadás mozgósíthatja a szervezet erőit és végső tartalékait. A lelki tényezők hatása a szervezet immunológiai folyamataira ma már jól dokumentált tény.

Harmadik fázis – alkudozás
Ezt a stádiumot Kübler-Ross ahhoz hasonlítja, mint amikor egy gyerek valamit kér, de nem kapja meg. Először ő sem tudja ezt elfogadni, és ilyenkor dühös és toporzékol. Végül azonban elkezd alkudozni a szüleivel, és megígéri, hogy jó lesz, csak a vágyott dolgot megkaphassa. A vallásos beteg Istennel alkuszik, a csak a tudományban hívő az orvossal. A harmadik fázis az átmeneti optimizmus fázisa. A beteg ilyenkor néha tréfálkozik is, jobban érzi magát, megkíván újra ételt, italt, amit általában nem tud elfogyasztani, új tervei vannak, melynek megvalósításához már nincsen ereje.

Negyedik fázis – depresszió
Az előző stádium relatív optimizmusát hamar felváltja az elkeseredés, a depresszió. A beteg fél a haláltól, szorong az ismeretlentől, emlékek jutnak eszébe, élete boldog eseményei, amelyektől most már végérvényesen és örökre el kell búcsúznia. Néha sír, kétségbeesés, reménytelenség, sokszor heves bűntudat és önvád jellemzi hangulatát.

Ötödik fázis – belenyugvás, elkülönülés
Nem azonos a boldogsággal. Szinte érzelemmentes stádium, a haldokló megnyugszik, sorsával kibékül. Ilyenkor több segítségre van szüksége a beteg családjának, mint magának a betegnek, különösen azért, mert ennek a szakasznak a végét a haldoklónak a világtól való elkülönülése jellemzi. Érdeklődése beszűkül, nem kíván látogatókat fogadni, sokszor nem kíván beszélni sem. Ez sokszor nehéz a hozzátartozóknak, akik még nem tudták elfogadni, hogy a beteg meg fog halni, még harcolnának, újabb és újabb beavatkozásokat szeretnének, miközben a beteg már lelkileg elkészült a halálra.
A haldoklás öt stádiumán nem csak a haldokló, de hozzátartozói is keresztülmennek, és ez különösen sok gondot okoz, amikor nem egy időben kerülnek ugyanabba a stádiumba. Az is előfordul, hogy a beteg elakad valamelyik fázisban. Ez a leírt öt szakasz egyfajta “ideált“ jelöl, hiszen az ideális az, ha a haldokló megnyugodva, Istennel s az emberekkel kibékülve tud meghalni. Ez csak akkor sikerülhet, csak akkor tudunk felkészülni a halálra, ha életünkbe beültetjük az élő Istenbe vetett hitet. Ebben segít a Szentírás szava is: “Gondolj a halálodra, s sohase fogsz bűnt elkövetni.“5

Jegyzetek
{vissza}

1. HIPPOKRATÉSZ, Decorum, Cambridge 1967, 297. oldal
2. Magyar Orvosi Kamara évkönyve, Budapest 1991, 39. oldal
3. DR. KOVÁCS JÓZSEF, A modern orvosi etika alapjai, Budapest 1999, 352. oldal
4. KÜBLER-ROSS, ELISABETH, A halál és a hozzá vezető út, Budapest 1988, 81. oldal
5. Sir 7, 36.

Galambvári Péter, IV. évf.
Miskolci Apostoli Exarchátus


A megfogant élet védelmében

Az Abortusz kérdése az Egyház tanításában

1.Problémafelvetés
A katolikus egyház tanítása abból az alapgondolatból indul ki, hogy az élet a fogamzással kezdődik. A már megkezdett élet visszafordíthatalanul az emberi személy kifejlődésére irányul, ami a legnagyobb védelmet érdemli. A “Ne ölj!” (Kiv 20,13) a keresztény világnézet alaptétele, melybe a lehető legnagyobb természetességgel bennefoglaltatik a magzati élet védelme is. Az elv alól az Egyház kivételt nem ismer, vagyis az abortuszt, mint az élet kioltását, elutasítja.

2. Bibliai alapok
2.1. Ószövetségben
A Biblia elejétől a végéig tartalmazza az élet különböző formái iránti mély érzéket, és az Isten iránti tiszta érzéket kinyilatkoztatja nekünk: az élet, amelyet az ember törhetetlen reménnyel keres, olyan szent ajándék, amelyben Isten feltárja misztériumát és nagylelkűségét.1 A szentírási szövegek nem beszélnek szándékos abortuszról, nem is tartalmaznak rá vonatkozó kifejezéseket és közvetlen tilalmakat.
Az ember életének értékére az Ószövetség Teremtés könyvében találjuk meg a választ.
“Isten újra szólt: Teremtsünk embert képmásunkra, magunkhoz hasonlóvá. Ők uralkodjanak…, Isten megteremtette az embert, saját képmására alkotta, férfinak és nőnek teremtette“ (Ter 1,26-27). A következő vers szerint Isten átadta az embernek az élet továbbadásának a jogát: “Isten megalkotta őket, Isten szólt hozzájuk. Legyetek termékenyek, szaporodjatok, töltsétek be a földet…“ (Ter 1,28). Ez a tény adja meg az emberi utódnemzés isteni eredetét és az erkölcsi rendhez igazodó felelősséget is.2 Amikor Ádám feleségét “Évának“ nevezte, ezzel jelezte hivatását, ti. azt, hogy “az élők anyjának“ kell lennie (Ter 3,20).3 Izrael isteni áldás jelének tekinti a termékenységet: az unokák az “öregek koronája“ (Péld 17,6), a gyermekek mint “olajfacsemeték az asztal körül“ (Zsolt 128,3).4
Isten oltalma alá veszi az ember életét és megtiltja a gyilkosságot. A Szentírás isteni parancsként adja az ember elé a “ne ölj“ parancsolatot (Kiv 20,13; MTörv 5,17) a Sínai Szövetségben. Ez a parancs része a Tízparancsolatnak, mely az Úr és választott népe közötti Szövetség szíve: de része volt már annak az ősi szövetségnek is, melyet Isten az emberiséggel kötött a földön eláradt bűnt és erőszakot elmosó vízözön után: “Az ember kezéből, a férfi testvére kezéből számon kérem az ember életét“ (Ter 9,5).5
Káin testvérgyilkossága mint az eredeti bűn következménye tárul elénk, annak érzékeltetésére, hogy az ősbűn újabb bűnt fogan. Isten e testvérgyilkosság gazságáról így beszél: “Mit tettél? Vedd tudomásul, hogy öcséd vére felkiált hozzám a földről. Ezért átkozott leszel…“ (Ter 4,10). Az anyaméhben végrehajtott “káini tett“ még súlyosabb, hiszen itt maga az anya támad méhe magzatára, és a teremtésben való együttműködést vissautasítva oltja ki saját gyermeke életét, és ezzel megszakítja az isteni teremtés folyamatát.6
A mózesi törvénykezés foglalkozik az emberi élet kioltásának különböző eseteivel, de még nem számol a magzatgyilkosság tényével. A diaszpórában élő hellenisztikus zsidóság azonban kialakított magában bizonyos véleményt. A Kiv 21,23 versének görög fordítása (Septuaginta) nyújtott erre lehetőséget. A héber szöveg itt azt mondja, hogy ha a férfi véletlenül vetélést idéz elő, csak akkor kell fizetnie “élettel életért“, ha az anya meghal. A görög szöveg ezt úgy adja vissza, hogy akkor kell életet adni életért, ha az embrió már “kialakult“, s ebben az esetben kifejezett büntetéssel sújtja az abortuszt.7 A Második Törvénykönyvben található egy Mózestől származó törvény, amely a mának is szól: “Íme én ma eléd tárom az életet és a jót, a halált és a rosszat… eléd állítottam az életet és a halált, az áldást és az átkot; válaszd tehát az életet, hogy élj, te és az utódaid is!“ (MTörv 30,15-16).Számtalan forrást találunk arra vonatkozóan, hogy az emberi élet egyértelműen létezik az anyaméhben:

1. Jákob és Ézsau már anyjuk méhében harcot vívtak, sorsuk már eldőlt: “De a fiúk tusakodtak a méhében… Az Úr pedig ezt mondta neki; két nép van a méhedben, két nemzet válik ki belsődből“ (Ter 25,22-23).
2. Dávid kijelentette, hogy Isten volt Istene már az anyaméhben: “A Te oltalmad alá vettettem az én anyámnak méhétől fogva, az én anyámnak méhétől te voltál nékem erős Istenem“ (Zsolt 22,11).
3. A legplasztikusabb, legelevenebb leírása a méhen belüli életnek szintén a Zsoltárok könyvében található: “Te alkottad veséimet, te formáltál anyám méhében… csontjaim nem voltak rejtve előtted, amikor titkon formálódtam, mintha a föld mélyén képződtem volna. Alaktalan testemet már látták szemeid, könyvedben minden meg volt írva, a napok is, melyeket nekem szántál, bár még egy sem volt meg közülük“ (Zsolt 139, 13-16).
3. Jeremiás prófétaságra való rendeltetése meg volt határozva már anyja méhében: “Így szólt hozzám az Úr igéje; Mielőtt megformáltalak az anyaméhben, ismertelek, és mielőtt kijöttél anyád méhéből, megszenteltelek, népek prófétájává tettelek“ (Jer 1,4-5). Összefoglalásként megállapíthatjuk, hogy az Ószövetség úgy tekinti a magzatot, hogy természetes következetességgel rá is érvényes Isten “ne ölj“ parancsa.

2.2.Újszövetségben
Az Újszövetségi Szentírás szövegei között sem találunk konkrét utalást az abortusz erkölcsi megítélésére vonatkozóan. Értelemszerűen az Újszövetségre is érvényes a mózesi törvény “Ne ölj!“ parancsa, amelyet a kereszténység az Isten- és az emberszeretet kettős főparancsának és a jézusi új “szeretet-parancs“-nak a szellemében értelmez. Az ószövetségi törvény kötelezővé tette a szívbéli istenszeretetet (MTörv 6,5) és az önszeretet mértékével azonos felebaráti szeretetet (Lev 19,18). Az Újszövetség a szeretet új mértékét Jézus önfeláldozó példájában látja, és törvényként fogadja el az utolsó vacsorán elhangzott krisztusi parancsot: “Az az én parancsom, hogy szeressétek egymást, amint én szerettelek benneteket. Senki sem szeret jobban, mint az, aki életét adja barátaiért“ (Jn 15,12-13). A magzatelhajtásról szóló sajátosan keresztény tanítás a minden törvényt magába foglaló szeretet parancsra épül.
A Hegyi Beszédben Jézus tanítványaitól az írástudókét és farizeusokét fölülmúló igazságot kíván az élet vonatkozásában: “Hallottátok, hogy a régiek ezt a parancsot kapták: Ne ölj! Aki öl, állítsák törvényszék elé. Én pedig azt mondom nektek: Már azt is állítsák a törvényszék elé, aki haragot tart embertársaival“ (Mt 5,21-22a).
Szent Pál a gyilkosságot az emberi szívbe vésett természettörvény súlyos megsértésének tekinti (vö. Róm 1,29; Gal 15,19-21).
János apostol a gyilkosság bűnét már a mindent elemésztő gyűlölet szellemére is kiterjeszti: “Aki gyűlöli testvérét, gyilkos, márpedig tudjátok, hogy egy gyilkosnak sem maradandó birtoka az örök élet“ (1Jn 3,14c-15).8
Az újszövetségi kinyilatkoztatás megerősíti az élet értékének vitathatatlan elismerését kezdeteitől fogva. A termékenység dicsérete és az élet féltő várása hangzik el Lukács evangéliuma elején. Amikor a Keresztelő Szent Jánost méhében hordozó Erzsébet köszöntötte Máriát, a magzat-Jézust Urának vallotta, aki akkor még nem érte el magzati fejlődésének harmadik hónapját. Ugyanabban a “történelmi pillanatban“ jelentkezik Keresztelő János anyjának, Erzsébet méhében: “Amikor Erzsébet meghallotta Mária köszöntését, megmozdult a magzat méhében. Megtelt Erzsébet Szentlélekkel, és hangos szóval kiáltotta: Áldott vagy te az asszonyok között és áldott a te méhednek gyümölcse. Hogyan lehetséges ez, hogy az én Uram anyja jön el énhozzám. Mert íme, amint felfogta fülem köszöntésed hangját, ujjongva mozdult meg a magzat méhemben“ ( Lk 1,41-45).9
Erzsébet isteni sugallatra észrevette, hogy Mária gyermeket vár. Ez a gyermek, aki nem más, mint a Messiás, akkor legfeljebb két hetes lehetett. Ez a magzat, aki a modern orvosi technológia számára egyszerű eset, könnyedén kimosható az anyaméhből, a Messiás, az Isten Fia volt,10 aki a magzati élettől kezdve sorsközösséget vállalt velünk, emberekkel, életünk minden szakaszában és helyzetében (vö. Jn 1,14).11
Azt állíthatjuk, hogy az Újszövetségben is megjelenik a még teljesen ki nem fejlődött emberi élet, vagyis a magzati lét értéke és védelme, és ezáltal burkolt formában a magzatölés tilalma is.

3. Az emberi élet tisztelete
A Katolikus Egyház az abortuszkérdést illetően egyértelműen kimondja: “Tekintettel arra, hogy a már megkezdett élet visszafordíthatatlanul emberi személy kifejlődésére irányul, az a legnagyobb védelmet érdemli. Ezért az abortuszt egyértelműleg elutasítja, mint az emberi élet kioltását, tehát gyilkosságot, majdnem gyilkosságot.“12
Az emberi élet szent, mert kezdeteitől fogva Isten teremtő cselekedetét hordozza, és örökre különleges kapcsolatban marad Teremtőjével, mint egyetlen céljával. “Egyedül Isten az élet Ura annak kezdetétől egészen a végéig.“13 “Isten az emberekre bízta rá az élet fenntartásának kitüntető szolgálatát, és ezt emberhez méltó módon kell végezni.“14
Az Egyház hivatalos tanítása megélt tapasztalatokkal, tudományos kérdésekkel, filozófiai gondolkodásokkal való kapcsolatban alakult ki. Ez a tanítás a kinyilatkoztatás légkörében született, távol attól, hogy az emberi értelem hatalmas lehetőségeinek ellentmondjon, vagy elfojtsa őket. Az első századtól kezdve hangsúlyozta minden erőszakos terhességmegszakítás erkölcsi rossz voltát. Ez a tanítás nem változott.
Az első keresztény századok az emberölést a legsúlyosabb bűnök közé sorolták a hittagadással és a házasságtöréssel együtt. A II. század második negyedében keletkezett keresztény irat, “A Tizenkét apostol tanítása“, a “Didaché“ elsőként fogalmazta meg a magzat életére vonatkozó isteni parancsot: “Két út van, egy az életé, egy a halálé, a két út között pedig nagy különbség van… Az utasítás második parancsa így szól:Ne ölj, ne hajtsd el a magzatot, a megszületett gyermeket ne öld meg…“15. A 230 körül keletkezett Diognétosz levélben olvashatjuk: “A keresztények magzatelhajtást nem követnek el.“ Az Ancyrai Zsinat 314-ben szigorú büntetéssel sújtotta a magzatelhajtás minden formáját. Athénagorász szerint a keresztények embergyilkosnak tartják azt a nőt, aki gyógyszerrel idézi elő az abortuszt. Tertulliánusz szerint: “Embergyilkosság megakadályozni azt, hogy a természetnek megfelelően szabadon szülessék meg a gyermek. Nincs semmi különbség abban, hogy valaki már megszületett gyermek életét oltja ki, vagy a születendőét teszi tönkre, hiszen ember az, aki még meg nem született“16. “Szent Ágoston (354-430) a magzatelhajtást kifejezetten a gyilkosság egyik válfajaként kezelte. A keleti egyházatyák közül Nagy Szent Vazul (330-379) minden magzatelhajtást emberölésnek tartott, így 450-re kialakult az Egyházban az egyértelmű tan, mely minden magzatelhajtást emberölésnek tart, függetlenül a magzat korától.“17
XI. Kelemen pápa 1701-ben az egész egyházra kiterjesztette a szeplőtelen fogantatás ünnepét. Ez támogatta azt a nézetet, hogy minden emberben a fogantatástól jelen van az értelmes lélek. IX. Pius 1854-ben a Katolikus Egyház dogmájaként hirdette ki, hogy Mária “fogantatása első pillanatától“ mentes volt a bűntől. 1869-ben ugyanő fogalmazta meg, hogy minden magzatelhajtás kiközösítést von maga után. 1895-ben a Szent Officium úgy rendelkezett, hogy az anya érdekében elkövetett abortuszt csak méhen kívüli terhesség és méhrák esetében tartja elfogadhatónak.“18 Az 1917. évben megjelent Kánonjogi Kódex megerősíti a IX. Pius által bevezetett anathémát, és kiközösíti nemcsak az abortuszt végrehajtó személyt, hanem magát az abortáló anyát is.
A Kúria, a pápák és a zsinati határozatok a XX. században szintén élesen szemben álltak az abortusszal. XI. Pius Casti Connubii című enciklikájában (1930. december 31.) lényegében a kommunista gyakorlatban, s a fasiszta elméletekben már ekkor létező gondolatokkal száll szembe, visszautasítva az abortuszt igazolni akaró rafinált érveket: “Egy másik súlyos bűnt is meg kell említenünk Tisztelendő Testvérek, mellyel az anya méhében lévő magzat ellen követnek el merényletet. Egyesek szerint ez megengedett, az anya és az apa akaratától függ. Mások csak akkor tartják megengedhetőnek, ha igen súlyos okok vannak, melyeket orvosi, társadalmi és fajnemesítési javallatoknak mondanak.“ “Nem lehetnek olyan nehézségek amelyek hatálytalaníthatnák Isten belső természetük szerint rossz tetteket tiltó törvényeit… Akár az édesanya, akár a gyermek életére törnek, mindenképpen Isten és a természet törvénye ellen vétenek… Egyformán szent, azaz sérthetetlen mindkettőjük élete, s elpusztításukhoz még a közhatalomnak sem lehet joga…“19 XII. Pius kizárt minden közvetlen abortuszt, azaz minden olyan beavatkozást, mely közvetlenül arra irányul, hogy megölje a még meg nem született emberi életet, “akár cél ez a gyilkosság, akár más célhoz vezető eszköz.“20 1951-ben kijelentette: “Minden emberi lény, még az anyaméhben lévő gyermek is, közvetlenül Istentől, és nem a szülőktől vagy akármilyen társadalmi vagy emberi hatalomtól kapja az élethez való jogát. Tehát nincs olyan ember, emberi hatalom, tudomány, nincs olyan orvosi, eugenetikai, társadalmi, gazdasági, erkölcsi “utasítás“, amely érvényes bírósági címet adhatna vagy mutathatna fel, hogy közvetlenül és határozottan rendelkezzen egy ártatlan emberi élettel…“21. XXIII. János újra megerősítette, hogy az emberi élet szent, mert “fogantatásától kezdve föltételezi Isten teremtő tevékenységét“. A II. Vatikáni Zsinat “Gaudium et spes“ című lelkipásztori konstitúcióban (1965) nagyon komolyan elítélte az abortuszt: “Az életet a leggondosabban kell óvni már a fogamzástól kezdve. A magzatelhajtás is, a csecsemők megölése is szégyenletes bűntett.“22
VI. Pál pápa “Humanae vitae“ című enciklikájában (1968) a Casti Connubii és a Gaudium et spes alapján ismét határozottan kijelenti: “…Mindenképpen vissza kell utasítanunk a már megkezdett aktus direkt megszakítását, s még inkább a közvetlen abortuszt mint a gyermekek számának törvényes szabályozási módját.“23
II. János Pál pápasága alatt a Katolikus Egyház az eddigieknél is sokkal határozattabban állt ki az élet védelmében. 1980-ban adta ki a püspöki szinódus a Családjogi Chartát. Ennek 4. §-a egyértelműen kimondja: “Az emberi életet a fogantatás pillanatától kezdve feltétlen tiszteletben kell tartani, és védelemben kell részesíteni. Az abortusz közvetlenül megsérti az ember alapvető jogát az élethez.“24 A pápa által 1981-ben kiadott “Familiaris Consortio“ című dokumentum megerősíti, hogy az Egyház az élet oldalán áll, védi az emberi életet “bármilyen fokon vagy körülmények között is legyen az élet“.25 Ennek a következetes tanításnak jogi vonatkozásait szilárdította meg – a Zsinat szellemében átdolgozott, és 1983. január 25-én kihirdetett, valamint ugyanezen év advent első vasárnapján hatályba lépett új Egyházi Törvénykönyv. A Törvénykönyv 1398. kánonja lényeges eltérés nélkül megerősíti az 1917. évi Kánonjogi Kódex formuláját, amikor így fogalmaz: “Aki sikeresen magzatelhajtást végez, önmagától beálló kiközösítésbe esik.“26
A Hittani Kongregáció 1987. február 22-én adta ki Instrukcióját az emberi élet tiszteletéről és az utódnémzés méltóságáról (“Donum vitae“). Az instrukció egyértelműen és határozottan kijelenti, hogy “minden emberi lényt – mint SZEMÉLYT – létének első pillanatától tisztelni kell.“27 A Donum vitae-t kiemelkedően fontos dokumentumként kezelhetjük; egy váltás kezdetét jelenti, amelyben a Katolikus Egyház hangsúlyozottan jogi, emberi jogi kérdésként fogja fel az abortuszkérdést, szemben a korábbi évtizedek hangsúlyozottabban erkölcsi kérdésével.
1995. március 25-én Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén hozta nyilvánosságra a pápa enciklikáját “Az emberi élet sérthetetlenségéről“ (“Evangelium vitae“). Korunkat a “halál civilizációjának“ nevezi, s vele szemben meghirdeti “az élet és a szeretet civilizációját“. Az “élet új kultúrája“ mindannyiunktól azt a bátorságot kívánja, hogy egy új életstílust öltsünk magunkra, mely abban mutatkozik meg, hogy a konkrét döntések alapja az értékek helyes rendje; “a lét elsőbbsége a birtoklással, a személy elsőbbsége a dolgokkal szemben“.28 Az enciklika összefoglalja az Egyház évszázados tanítását, rávilágít kíméletlen igazsággal korunk legmélyebb és legsúlyosabb hibáira, ugyanakkor kiutat is mutat a “halál civilizációjából“. Egy forradalmian új világképet és cselekvési lehetőséget kínál fel korunknak, mely az emberiség történetének legsúlyosabb válságába került.
A Magyar Katolikus Püspöki Kar 1956. szeptember 12-i körlevelében szólt az abortuszról. A körlevél kiadását az 1956. nyarán a Rákosi-féle példátlan abortuszliberalizáció indokolta. A körlevél részletesen elemzi a terhességmegszakítás súlyos erkölcsi, egészségügyi, szociális és demográfiai következményeit. Ez a körlevél azonban csak 1986-ban kaphatott könyvnyilvánosságot. Három évtizeddel később, 1991. július 3-án a Püspöki Kar a pápalátogatás előestéjén nyilatkozatot adott ki “A megfogant emberi élet védelmében“. A nyilatkozat felhív a fogamzástól számított emberi élet védelmére. A teendők között első helyen fordul a magyar törvényhozókhoz, hogy az abortusz kérdésében az élethez való alapvető emberi jog alapján döntsön.

4. A házasság és a család szerepe
Meghatározó és pótolhatatlan szerepe van az “élet kultúrájában“ a családnak. Az emberi jogoknak alapvetően fontos társadalmi dimenziói vannak, amelyek a családban jutnak kifejezésre. Nem véletlen, hogy a család a társadalom alapja, a család alapja pedig a házasság. A házasság és a család intézményének jelentősége nyilvánvaló, abból is kitűnik, hogy a mai társadalom mélyreható változásai, a velük járó nehézségek ellenére is, újra meg újra, különféle formában megmutatják ennek az intézménynek igazi természetét.“29
“Maga Isten a szerzője a házasságnak, amelynek javai és céljai vannak, és ezek mindegyikének igen nagy jelentősége van az emberi faj fennmaradása, az egyes családtagok személyes fejlődése és örök sorsa, továbbá magának a családnak és az egész társadalomnak méltósága, biztonsága, békéje és jóléte szempontjából.“30
“Isten különleges részt ad a férfinak és a nőnek a teremtés művéből. Az embernek az Isten uralmában való részesedése fejeződik ki abban a felelősségben, mellyel tartozik a szorosan vett emberi életért. E felelősség csúcsa az élet ajándékozása a nemzés által a férfi és a nő részéről a házasságban. A házastársak nagysága abban áll, hogy együttműködnek Istennel, aki a maga képmását átadja az új teremtménynek.“31
Az Egyház Tanítóhivatala hangsúlyozza, hogy a gyermeknek joga van ahhoz, hogy házasságon belül foganjon, ott hordják ki, ott jöjjön világra és ott nevelődjön fel, mivel saját szüleivel való biztos és elismert kapcsolata által fedezheti fel, érlelheti meg saját emberi identitását. “A házastársak joga, hogy eldöntsék, milyen időközönként hány gyermeket kívánnak világra hozni, figyelembe véve az értékek helyes rangsorát és az objektív erkölcsi törvényt, amely kizárja a fogamzásgátlók, a sterilizáció és az abortusz alkalmazását. A társadalom életereje és egyensúlya megköveteli, hogy a gyermekek a család ölén jöjjenek a világra, és hogy ez szilárdan a házasságon alapuljon.“32

5. Megoldás
“A probléma megoldására, minden bonyolultsága ellenére nem szabad az emberi méltósággal ellentétes utakat és módszereket keresni. Mindazokat a tényezőket figyelembe kell venni, amelyek általában az emberi méltóságot, illetve magát az emberéletet érintik, mert az emberéletnél nincs magasabbrendű érték.“33
Ami hazánkat illeti, a Magyar Katolikus Püspöki Kar megállapítása megdöbbentő: “A demográfiai helyzet romlása napjainkban valóban nemzeti létünk katasztrófájával fenyeget.“ Az ország lakossága 1981 óta gyorsuló ütemben csaknem félmillióval fogyott.“ A népesség fogyásában az alacsony élveszületési arány további csökkenése, az idősebb korosztályok magas halálozási aránya és a középkorúak körében is növekvő halálozások játszanak fő szerepet.“34 Becslések szerint 2020-ra hazánk lakossága kb. 7 millió alá fog csökkenni.

Jegyzetek
{vissza}

1. Biblikus Teológiai Szótár, SZIT, Bp. 1972, 271.p.
2. Tar György, A méhmagzat életjoga, JEL, Bp. 1998/6, 165.p.
3. i.m., 68.p.
4. i.m., 407.p.
5. II.János Pál, Evangélium vitae kezdetű enciklikája, SZIT, Bp. 1995, 53.
6. Glóner Rózsa, Halál helyett az élet kultúrája, Róma, Erkölcsteológiai füzetek, 1997, 5. 25.p.
7. Somorjai Ádám, A keresztény ember és az abortusz, Róma 1989, 11.p.
8. Glóner Rózsa: Halál helyett az élet kultúrája, Erkölcsteológiai füzetek 5., Róma 1997
9. Jobbágyi Gábor: A méhmagzat életjoga, SZIT, Bp. 1997, 56.p.
10. Jáki Szaniszló, Krisztus, Egyház, Tudomány, JEL, Bp. 1992
11. Dr. Balázs Pál, Az abortusz katolikus szemmel, 1990
12. Gyulai Endre, Az abortusz kérdése az egyház szemével
13. Hittani Kongregació: Donum vitae Instrukció a kezdődő emberi élet tiszteletéről és a nemzés méltóságáról (Róma, 1987. febr. 23) in: Családi Iránytű 5, Bp. 1990.,MVT, Szent Gellért kiadó, 11.p.
14. II.Vatikáni zsinat Gandium et spes című lelkipásztori konstitúció 51.
15. Vanyó László: Ókeresztény írók Bp. 1980, SZIT, 93-94.p.
16. Apologeticum IX.B., idézi Gyulai Endre: Az 80, SZIT, 93-94.p.
17. Jobbágyi Gábor: A méhmagzat életjoga, SZIT, Bp., 1997. 69.p.
18. Jobbágyi Gábor: im., 7.p.
19. Amit Isten egybekötött, SZIT, Bp. 1986, 48-52.p
20. II. János Pál: Evangélium vitae kezdetű enciklicája, 62
21. XII. Piusz beszéde az Itáliai Katolikus Bábaasszonyok gyűlésén (1951. X. 29.) in: EV 62.
22. II. Vatikáni Zsinat: Gaudium et spes 51.
23. Gresz Miklós, Szexualitás és szexuális felvilágosítás a katolikus egyház szemével, Szent Gellért, Bp. 1991.
24. i.m., 24-29.p.
25. Amit Isten egybekötött, SZIT, Bp. 1986.
26. Az Egyházi Törvénykönyv, SZIT, Bp. 1985, 943.p.
27. Donum vitae in Családi iránytű 5., Szent Gellért Kiadó, Bp. 1990, 12.p.
28. II.János Pál, Evangélium vitae, SZIT, Bp. 1995.
29. I. Vatikáni Zsinat, Gaudium et spes, 47.
30. i.m. , 48.
31. II.János Pál: Evangélium vitae, 43.
32. Donum vitae in Családi iránytű 5., Magzatvédő Társaság, Szent Gellért Kiadó, Bp. 1990, 22-23p.
33. XXIII. János, Mater et magistra, 191-192.
34. Muzslay István: i.m., 68.p.

Horváth László, IV. évf.
Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye


AZ ANGYALOK SUGÁRTERÉBEN

1.rész: Október: az angyalok hónapja

Az itt megjelenő cikket P. Palmatius Zilligen SS.CC. műve alapján fordította: Ginder Katalin Mária Bonaventura.

Garonne kardinális így ír “Milyen hitet kívánnak ma tőlünk“ című könyvében:
“Ma már nem modern dolog az angyalokról beszélni. Ezért oda jutottak az emberek, hogy ma jobb hallgatni erről a kérdésről, nehogy lelkiismereti konfliktusokhoz vezessen. Mert vagy elfogadja az ember e szellemi lények létezését és akkor elmaradottnak, vagy naivnak tartják. Ha pedig tagadja, akkor ez nem egyezik az Egyház tanításával. Így legszívesebben hallgatnak róla. Aki mégis választani kényszerül az “igen“ és “nem“ között, az legtöbbször nem meggyőződésből, hanem emberfélelemből cselekszik, vagy meg akar felelni az idők szellemének.“
Az angyalok Istennek legelső teremtményei, akiket Isten próbára tett. Egészen világosan dönteniök kellett Isten mellett és Istent kellett egyetlen életcélul választaniuk: Dicsőítés és szolgálat Isten előtt. Az angyal megbízatása: az ember vezetése, védelme és oltalmazása. Aki valóban bizalommal ráhagyatkozik a szent angyalokra, az csodálatosan megtapasztalja segítségüket és oltalmukat. De az angyal annak a kegyelemnek a közvetítésére is törekszik, hogy az ember képes legyen a jó és rossz megkülönböztetésére. Páratlan felvilágosítást ad az embernek az ő utasításaihoz való beleegyezéshez és megajándékozza az embert az ISTEN szeretetének titkaiba való bepillantással:
Cikkemben többféle módon szeretném megvilágítani és közelhozni ezt az igazságot: ha életutunkat a szent angyalokkal való közösségben járjuk, ez Isten boldogító védelmét jelenti.

II. MINDEN EMBERNEK VAN ÖRZŐANGYALA – BIBLIAI ALAPOK

Máté evangéliumában olvassuk:
“Vigyázzatok, meg ne vessetek egyet sem e kicsinyek közül! Mondom nektek: angyalai az égben szüntelenül látják mennyei Atyám arcát“ (Mt 18.10).
Jézus itt háromféle kijelentést tesz:

1. Jézus mondja: mindenkinek van angyala.
Az angyal szó jelentése: “követ“. Amikor a Szentírás Isten által teremtett szellemi lényekről szól, mindenekelőtt feladatukat említi: ők Istennek hozzánk küldött követei.
Az Ószövetségben Isten lényegileg: a Rejtőzködő. Ebből a rejtőzködésből angyalán át lép elő: angyalában közeledik az emberhez, angyala útján beszél hozzá, angyalán át nyilatkoztatja ki magát, angyalán keresztül adja meg számára az oltalmat és segítséget.
Az Ószövetségben az angyal ezáltal Jézus Krisztus előképévé válik, s így rámutat arra, ami Jézus Krisztusban befejezett valósággá lett: Isten önmaga közelségét ajándékozza az embernek. Az angyalok szerepe azonban Krisztus eljövetele után sincs mellőzve, hanem Isten az Újszövetségben továbbra is felhasználja őket, mint követeit.
Mint Istennek ilyen eszközei és követei, az angyalok arra is képesek, hogy egyúttal példaképeink is legyenek: teljesen Isten akaratának szentelik magukat és szolgálatukban feltétel nélkül Isten rendelkezésére állnak. E magatartásukkal arra hívnak fel bennünket, hogy álljunk mi is Isten rendelkezésére, küldhessen bennünket oda, ahova akar és ahhoz, akinek általunk mondani akar valamit.
Az angyal sohasem szól önmagáról, hanem egyedül arról, aki őt küldte. Ez fontos feltétele annak, hogy egy teremtmény szájából hangzó isteni szó hatékonysága valódi legyen. A legvilágosabbá ott válik az isteni szó, ahol a küldött teremtmény maga teljesen rejtve marad a közölt szó mögött. Az elmondottak általában minden angyalra érvényesek, ahogyan azt a Kivonulás könyvében olvassuk:
“Nézd, előtted küldöm angyalomat, hogy őrizzen utaidon és elvezessen arra a helyre, amelyet kijelöltem neked. Tiszteled őt, hallgass szavára, és ne lázadozz ellene. Engedetlenségedet nem bocsátaná meg, mivel az én nevem van benne“ (Kiv 23,20-23).
De még inkább vonatkozik ez azokra az angyalokra, akik személy szerint közel állnak az emberhez. “Nézd, előtted küldöm angyalomat...“ – Angyalában mindenütt előttünk jár Isten szerető gondoskodása. Mindig velünk van, hogy biztosan elérhessük célunkat, amire minket teremtett.
— A szent angyalok Isten akarata szerint, az Ő tiszteletére és szeretetében, mindig oldalunkon állnak, elkísérnek minden utunkon. Megadják a lelki eligazítást is, hogy célunkat ne vétsük el.
— Az angyal segítségével az ember megismerheti Isten akaratát. Képes lesz arra, hogy elkerülje a gonosz szellemek csapdáit és legyőzze gáncsait. Az ember próbára van téve és szüksége van égi segítségre, hogy a próbát megállja.
Alig vagyunk tudatában annak, hogy milyen hatalmas az a befolyás, mely körülvesz minket. A tartósan növekvő gonoszság, a természet és a társadalom rendjének fenyegetettsége, mind olyan tünetek, melyek rámutatnak a gonosz szellemek hatásaira.
Ezért mondja szent Bernát:
“Mindenkor és mindenhol tiszteljük a szent angyalokat.“

2. Jézus mondja: az angyal állandóan Isten arcára tekint.
Az a lény, aki legszorosabban hozzám tartozik, egészen közelről szemléli Istent, személyesen és elburkolatlanul. Ha én magam semmit se látok, csak sötétséget érzek magam körül, angyalom Isten fényét látja. Mégpedig szünet nélkül, tekintetét egyetlen pillanatra sem fordítja el Istenről. Angyalunk minket helyettesítve megvalósítja azt, amit mi még csak tökéletlenül élünk, hogy a szív minden éber pillanata állhatatosan Istenre irányuljon. Így benne már most megvalósul, ami mint örök beteljesedés ránk vár.
Az angyalt azonban hívni kell és az angyalra hallgatni kell! Mert ő nem kevésbé tiszteli az ember személyes szabadságát, mint maga az Isten. Angyalunk rendületlenül Istenre irányítja tekintetét, Isten arcáról olvassa le Isten akaratát védence felől, és Isten akarata szent az ő számára. Védencének szabadságában áll, sőt kötelessége is, hogy fogja angyala kezét. Különben miért állította volna az ember oldalára Isten ezt a hatalmas szellemet, aki minden tévedést kizárva teljesen tisztán lát, hatalmas, és már elérte örök célját?! Nem szabad semmibe venni Isten adományát, és az általa szeretetteljesen küldött barátot és segítőt mellőzni, vagy alábecsülni. Az ítéletnél nem kevesen lesznek majd, akik ezzel a szemrehányással találják magukat szembe: Miért nem hallgattál angyalodra?
Az őrzőangyal nem saját magától ajánlja fel szolgálatát. Őt Isten küldi és bízza
meg ezzel. Aki az angyalt megveti, magát Istent veti meg! Aki követi, Istent követi. Minden angyalnak nagy az öröme, amikor Isten az örzőangyalszolgálatra hívja. De még nagyobb akkor, ha védence hagyja, hogy őt vezesse és irányítsa. Ám legnagyobb az öröme akkor, ha védencét hazaviheti a Mennyei Atya házába.
Ezért szükséges, hogy erősítsük hitbeli meggyőződésünket az őrzőangyal jelenvalóságában. Néhány dolgot elkerülnénk, ha állandóan igazodnánk hozzá és sok jó történhetne meg, ha gyorsabban követnénk figyelmeztetéseit. Gyakran magunkat hozzuk veszélybe, ha könnyelműen így gondolkozunk:
“Ó! Úgyse fog ez nekem ártani!“ – és mielőtt még észrevennénk, máris megbotlottunk, vagy nagyot estünk.
“Mégis csak tudni kell, hogy mi történik körülöttünk!“
Ezeket a jelszavakat nagyon jól felhasználja a gonosz lélek, hogy minket tévútra vezessen. Ezért nem helyes, ha átsiklunk e gondolat felett: “Nemcsak a bűnt kell kerülni, hanem a bűnre vezető alkalmat is, hogy ne bukjunk el.“
— “Aki a veszélyt szereti, elvész abban!“
A jó angyal Isten akaratából a hit, az ima, az áldozat útján vezet bennünket. Ezt többször csak csendes figyelmeztetéssel teszi, mely gondolatainkban tudatossá válik. Gyakran megérezzük a jó angyal sugallatát, de sokszor mégis magunknak adunk előnyt vele szemben. Milyen szükséges ezért a könyörgés:
“Szent őrzőangyal! Világosíts, őrizz és vezérelj engem! Vezess a jóra és téríts el a rossztól!“
Figyelmezzünk szent Bernátra:
“Hármas magatartást kell tanúsítanunk őrzőangyalunkkal szemben: – tiszteletet jelenléte iránt – hálás hűséget jótetteiért – bizalmat védelme iránt.“
Legfőképpen szeretnünk kell az angyalokat, akiket a Mennyei Atya, mint oltalmazókat és vezetőket adott nekünk, akiknek egykor velünk együtt a mennyei dicsőség közös örökösévé kell lenniük.
— A szent angyalok megtanítanak bennünket Isten imádására.
Ez áll a Jelenések könyvében:
“A négy élőlény (négy kerub)... éjjel-nappal szüntelenül kiáltották: 'Szent, szent, szent az Úr, a mindenható Isten, aki volt és aki van és aki eljövendő!“ (Jel 4,8). “Erre az angyalok mind körülfogták a trónt, a véneket és a négy élőlényt, arcra borultak a trón előtt és imádták Istent: 'Amen! Áldás és dicsőség, bölcsesség, hála és tisztelet, hatalom és erő Istenünknek örökkön-örökké. Amen'“ (Jel 7,11-12).
Az angyaloknak ezen imádásából kell, hogy fény hulljon a mi földi istentiszteletünkre és személyes imaéletünkre is. Imáinkban az első helyen mindig Isten dicsőítésének, a Szentháromság imádásának kell állnia. Ez minden vallás alapja. Ma az az ember benyomása, mintha a vallás mindenekelőtt csak a felebaráti szeretetből állna, vagy a fejlődő országok megsegítéséből, vagy egyszerűen csak abból, hogy legyünk “kedvesek“, “szívesek“ egymás iránt.
Ezzel szemben az első parancsolat így szól: “Uradat, Istenedet imádd!“
Itt fel kell tenni a kérdést: Milyen is tulajdonképpen az én imám? Csak a szükség, a szorongatottság idején imádkozom? Vagy mindenekelőtt azért imádkozom, hogy az Urat imádjam, csendes párbeszédben szent színe előtt legyek, vagy egyszerűen csak a szeretet hallgatásában? Gyakran kellene ajkunkra venni:
“Dicsőség az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek. Miképpen kezdetben, most és mindörökké. Ámen.“ Vagy: “Szentháromság Egy Isten imádlak, hálát adok neked, szeretlek, benned élek, benned vagyok! Amen.“
— A szent angyalok megtanítanak bennünket az igaz istentiszteletre.
Így szól az Írás: “Az angyalok mind arcra borultak előtte“ (Jel 7,11). A leborulás, a térdelés a legszebb kifejezése Isten iránti tiszteletünknek. Letérdelünk, hogy kicsinnyé legyünk a nagy Isten előtt. Az Isten iránti tisztelet jelenti a tekintély, a distancia elismerését, az istenfélelmet. Éppen ilyennek kellene lenni imádságunknak: tisztelet az Istennel való bizalmas párbeszédben, és egyúttal könyörgés, hogy távolodjon el minden zavaró, földies dolog.
Hogyan viselkedünk ma itt német földön az istentiszteleten? A hivő közösség gyakran csak egyféle testtartást ismer: ülni, gubbasztani a kényelmes koncertszékeken – sok helyen már az összes térdeplőt eltávolították. De úgy egyszerűen, csak a földön térdelni, mint Lengyelországban, ezt német földön már kevesen teszik. Egyszerűen úgy ülnek a szentmisén, mint nézők, karbatett kezekkel, közömbös ábrázattal.
Az istentisztelet ilyen résztvevőinek, papjaikkal együtt, egyszer el kellene menniük a mohamedánok pénteki istentiszteletére a mecsetben, ahol a férfiak sűrű, tömött, hosszú sorokban a padlón térdelnek, cipőjüket levetve, kezüket imára emelve, aztán homlokukkal ismételten a földig hajolnak. És ha az összehasonlításban az iszlám imája szegényesnek is tűnik a kereszténység imagazdagságával szemben, egyet biztosan tanulhatunk tőlük: istenfélelmet és alázatot, mint a vallásosság alapmagatartását.
— A szent angyalok megtanítanak bennünket a csendre.
Így szól az Írás: “Mikor a hetedik pecsétet feltörte, mintegy félóráig tartó csend lett a mennyben“ (Jel 8,1).
Létezik egy beszédes hallgatás is Isten nagysága és szeretete előtt. Így hangzik a kérdés: Vajon tudunk-e mi is csendben imádkozni a szentmisén, vagy templomlátogatásaink alkalmával szóbeli imádságok helyett egyszerűen csak csendben maradni a tabernákulum előtt? Az arsi plébános, Vianney Szent János, egyszer megkérdezett egy parasztot, akit gyakran látott térdelve, imakönyv nélkül a tabernákulum előtt; hogy vajon mit imádkozik? Mire a paraszt zavartan, vállát vonogatva mondta: “Semmit. itt van és én is itt vagyok.“
Az istentiszteleteken manapság teljesen ismeretlenné vált a “csend“. Nincs helye a pontosan beprogramozott hangos imák és énekek között. Bár a liturgikus előírások rámutatnak, hogy a hívők számára időt kell adni a “csendes szünetekre“ is, mert így tudnak intenzíven részt venni a szentmiseáldozaton.

Ez áll még a Jelenések könyvében:
“Jött egy másik angyal arany tömjénezővel, s megállt az oltár előtt. Sok tömjént adtak neki, hogy tegye az összes szentek imádságával a trón előtt álló arany oltárra. A tömjénáldozat füstje a szentek imádságával fölszállt az angyal kezéből Isten színe elé“ (Jel 8, 3-4).
Ez az angyal liturgikus funkciója. Az angyalok azok, akik a mi “Sanctus“-unkat, imádásunkat és bizonyára kéréseinket is Isten trónja elé viszik. Amikor imádkozunk, különös módon is velünk vannak, de egyúttal szüntelenül az ég felé fordulnak. Amikor a rózsafüzért imádkozzuk, Mária, az Angyalok Királynéja odarendeli mellénk szolgáit, az angyalokat, és ők viszik oda minden “Ave Mariánkat“ az Istenanyához és onnan tovább az Istenhez.
Az imádás és hálaadás legfelsőbb áldozatán, a szentmisén, ahol mi Krisztus által Krisztusban és Krisztussal felajánljuk magunkat az Atyának, különös módon is jelen vannak az angyalok. Ez áll az első eucharisztikus imádságban (első kánonban): “Mély alázattal kérünk Mindenható Istenünk, szent angyalod vigye áldozatunkat mennyei oltárodra, Isteni Fölséged színe elé...“
Végül pedig életünk végén a szent angyalok kísérnek minket át az örök életbe. Istennek külön ajándéka, ha halálos ágyunk mellett imádkozó hozzátartozók állnak. Sőt, még nagyobb ajándék, ha pap is áll mellettünk és hitünk “fülével“ felfoghatjuk az Egyház szép imádságát:
“Siessetek elébe Isten szent angyalai! Krisztus vegyen fel téged és az angyalok kísérjenek a Menyei Birodalomba.“
Gyakran kellene kérni angyalunkat ezért a kegyelemért, ezért az utolsó szeretetszolgálatért. Akkor majd együtt örülhetünk a Zsidókhoz irt levél igéjének beteljesedésén: “Ti Sion hegyéhez járultatok, az élő Isten városához, a mennyei Jeruzsálemhez, az angyalok számtalan seregéhez, az elsőszülöttek ünnepi sokadalmához és gyülekezetéhez, akik föl vannak jegyezve a mennyben“ (Zsid 12,22-23).

3. JÉZUS mondja: minden ember angyalán át szemlélheti Istent.
Ez megegyezik az ember méltóságával. Az Úr azzal alapozta meg az ember méltóságát, hogy angyalt adott neki, aki szemtől-szembe áll Istennel. Ez a valóság boldogság és öröm. Egyúttal azonban kétszeres kötelezettséget is jelent: először is hallgatni kell erre az angyalra, aki által Isten vezetni akar engem, másodszor minden embert, akivel találkozom, a valóságnak ebben a fényében kell látni, vele szemben tisztelettel kell viselkedni. Isten ugyanis olyan nagyra becsülte őt, hogy angyalt adott mellé, aki szakadatlanul láthatja Isten dicsőségét.
Lelkivezetők, szülők, nevelők: gondotok legyen rá, hogy a rátokbízottak fülét megnyissátok az angyal szavára. Mert sok veszélynek vannak kitéve a világ csábításaitól. Mert a gonosz szellem, akit az Úr így nevezett, “gyilkos kezdettől fogva“, kihasználja az emberben szunnyadó vágyakat, a rossz befolyásokat, hogy feldúlja Isten templomát, a lelket.
Az angyal meg akarja oltalmazni a keresztségben kapott istengyermekséget, hogy így a lélek a legszentebb Szentháromság temploma maradjon.

Gyűjtötte, rendezte:
Csizmadia Zoltán, V. évf.
Pécsi Egyházmegye


Krisztus szűzi foganása – érv a többi keresztény hitigazság mellett

(Néhány gondolat Szent Ambrus mariológiájából)

A szűzi foganás, amelyet meg-jövendölt az Ószövetség, és mint megtörtént esemény van leírva az evangéliumban, olyan esemény, amely minden természetes történést felülmúl, amely csak az isteni teljhatalom által történhet meg. Ez a csoda szolgál Szent Ambrus számára további érvként a többi keresztény hittétel igazságához. Szükségesnek tartja Krisztus időbeli, csodálatos születésébe vetett hitet (amit Izajás próféta megjövendölt), amely elvezet a második isteni személy Atyától való, örök születésébe vetett hithez.1 De ugyanez fordítva is igaz: “Akik nem hisznek Isten Fiában, azok a Szűz Fiában sem hisznek.“2 Aki tehát Krisztus szűzi születését elutasítja, az Krisztus istenségében sem hisz. A Szűzanya titkának kifejtése az arianizmus elleni harcban is segítette az egyházatyát.3 A milánói püspök vallotta, hogy Szűz Mária Fia “Emmánuel, velünk az Isten“ (Zsolt 45,8; Iz 7,14): “Jól mondja az, hogy Isten ereje velünk van (Zsolt 45,8), aki hitte, hogy a Szűz az anyaméhben fogant és szült. Halljuk, hogy mondja: Isten ereje velünk van, miután Emmánuel kezdete az, hogy Isten velünk van. Ahol tehát az Emmánuel, ott Isten velünk van.“4 A 118. zsoltár magyarázatában azt írja az ariánusok ellen, hogy “Bezárja száját az ariánus álnokság: így szól: 'Minden dolognak megvan az ideje az ég alatt' (Préd 3,1), mennyivel inkább az Isten alatt van az idő, nem Isten felett. Az Atyától való születésnek nincs időpontja…lehet, hogy odavetik, hogy mondta: … 'Atyám, eljött az én órám' (Jn 17,1), de ez az óra a szenvedés órája. A szűzi foganás ideje pedig: 'Íme, a Szűz méhében fogan.' Mivel a Szűz időben foganta, az előre megígért időben.“5
A Szent Lélek istenségének bizonyításához is a szűzi foganás titkát használja fel a milánói egyházatya, amelynek megvalósulását mindenek előtt magának a Szent Léleknek tulajdonítja. A Szent Lélek életet adó csodálatos működése Szűz Mária méhében garancia számunkra, hogy a harmadik isteni személy képes arra, hogy minket a természetfeletti életre ösztönözzön, amelyet a lelkekben a keresztség szentségének felvételekor kezd el. Ezért az újonnan megkeresztelteknek azt mondja: “Belőle nyertünk el mindent, hogy újjá teremtettek vagyunk, és ne mondjuk: Hogyan születtünk újjá? Vajon a régi anyánkba bementünk és újjá születtünk? Nem foglalkozom a természettel való érintkezésével; de ott jelentéktelen a természet rendje, ahol a kegyelem kiválósága van. Végül is nem mindig a természettel való érintkezés viszi véghez a születést: valljuk, hogy az Úr Krisztus a Szűztől született és a természet rendjét tagadjuk. Ugyanis nem Szűz Máriától fogant, hanem a Szent Lélektől fogant az anyaméhben, ahogy Máté mondja: 'Méhében a Szent Lélektől foganónak bizonyult.' (Mt 1,18) Ha tehát rászállva a Szent Lélek a Szűzben foganást idézett elő, és a nemzés feladatát teljesítette, nem kétséges az, hogy rászállva a keresztvízre vagy azokra, akik a keresztséget elnyerik, a nemzés valóságát műveli.“6
Krisztus emberségének természetfeletti módon való létrejöttét Ambrus az Eucharisztiával kapcsolatos átlényegülés bizonyításához is használja. Az újonnan megkeresztelteket erről így oktatta: “De milyen bizonyítékot használjunk? Az ő (Krisztus) saját példáját használjuk, és a megtestesülés példájából bizonyítjuk a titok igazságát. Vajon mi múlta felül a természet folyamatait, amikor Jézus Máriától született? Ha a rendjét kérdezzük: a nő, hogy szüljön (ahhoz) férfival volt szerelmi viszonyban. Ebből adódik tehát, hogy a Szűz a természet rendjén kívül szül. És éppen az a test, amit jelenvalóvá teszünk, a Szűztől van; miért keresed a természet rendjét Krisztus testében, amikor az Úr Jézus természetfeletti módon született a Szűztől? Valódi test volt Krisztus teste, amely a keresztre feszíttetett és eltemettetett…“7
Már Hilarius egymás mellé állította ezt a két keresztény misztériumot: “Ha ugyanis az Ige valóban megtestesült, mi valóban uralkodói táplálékként vesszük magunkhoz az Ige-testet… Ha tehát Krisztus valóban felvette a mi testünket…mi valóban (ezen) szentség alatt az ő testének húsát vesszük magunkhoz.“8 Jusztinosz pedig még meggyőzőbben tárja elénk ezt az összefüggést: “Ezeket mi nem úgy kapjuk, mint közönséges kenyeret vagy közönséges italt, hanem mint a megtestesült Jézus Krisztus, Megváltónk és Isten Igéje által a mi üdvösségünkért felvett testet és vért, az ő hálaadó imájával megáldott táplálékot, amiből vérünk és testünk az átváltozás értelmében táplálkozik, és azt tanultuk, hogy ez a megtestesült Jézusnak teste és vére.“9
Ambrus Jusztinosztól eltérően azt tanítja, hogy a megtestesülés a Szent Lélek által ment végbe,10 viszont a kenyér és a bor Jézus megismételt szavai által változik át. A De sacramentis című írásában a következőket olvassuk: “Hogyan lehetséges az, hogy a kenyér Krisztus teste legyen? A konszekráció által. A konszekráció pedig kinek a szavai és kifejezései által (történik)? Az Úr Jézusnak…tehát Krisztus szava hozza létre ezt a szentséget.“11 A konszekrációnál sem lehet a természet rendje után kérdezősködni, csakúgy, mint Jézus születésénél.

Jegyzetek

1. De fide V, 4, 54 (Sancti Ambrosii episcopi Mediolanensis opera 15, 360)
2. Expos. ev. Luc. I, 6 (SC 45, 49)
3. J. Huhn: Das Geheimnis der Jungfrau-Mutter Maria nach dem Kirchenvater Ambrosius 91
4. Explan. ps. 45, 18 (CSEL 64, 342)
5. Expos. ps. 118, 19, 17 (CSEL 62, 430)
6. De mysteriis 59 (PL 16, 410); v. ö. párhuzamos helyek: De sacramentis IV, 16; De Spiritus Sancto III, 64/65
7. De mysteriis 53 (PL 16, 409); v. ö. párhuzamos hely: De sacramentis IV, 17
8. De Trinitate 8, 13 (PL 10, 245)
9. Apologia I, 66 (PG 6, 428)
10. De mysteriis 59 (PL 16, 410)
11. De sacramentis IV, 14 (PL 16, 439)

Szederkényi László, VI. évf.
Váci egyházmegye